Την ήττα με 86-72 γνώρισε η Εθνική μας ομάδα των Γυναικών στο δεύτερο φιλικό παιχνίδι που έδωσε με αντίπαλο το Βέλγιο στο Σαρλερουά, το βράδυ της Κυριακής (26/08)

Ασφαλώς τα αποτελέσματα δεν έχουν την παραμικρή σημασία σε φιλικούς αγώνες, ήταν μόλις ο δεύτερος φιλικός αγώνας των Γυναικών, στην προετοιμασία τους για το μεγάλο ραντεβού στο Παγκόσμιο Κύπελλο που αρχίζει στις 8 Σεπτεμβρίου στην Τενερίφη της Ισπανίας.

Απλά η Εθνική μας πλήρωσε το κακό τελευταίο τρίλεπτο που έκανε αφού τότε εκτοξεύτηκε η διαφορά για τον αντίπαλό μας.

Στο ημίχρονο η ονάδα του Κώστα Κεραμιδά προηγήθηκε με 37-34 και παρά το 11-0 του βελγίου, με την έναρξη της τρίτης περιόδου, ανέκαμψε και προσπέρασε 59-58 για να φτάσει στο +4, 62-58 στις αρχές της τελευταίας περιόδου.

“Στο σημερινό παιχνίδι για 37 λεπτά μπορούμε να έχουμε μόνο θετικά συμπεράσματα. Στα τελευταία τρία λεπτά δεν μπορέσαμε λόγω της κούρασης να ακολουθήσουμε τον αντίπαλο. Είμαστε στην αρχή της προετοιμασίας μας και έχουμε ακόμα δρόμο μπροστά μας” εξήγησε ο ομοσπονδιακός προπονητής.

“Φεύγουμε από το Βέλγιο έχοντας παίξει δύο δυνατά φιλικά τα οποία μας επιτρέπουν να βγάλουμε σημαντικά συμπεράσματα για τη μέχρι τώρα προετοιμασία της ομάδας.

Ας μην ξεχνάμε ότι μας έλειπαν και τρία σημαντικά στελέχη”.

Δεκάλεπτα: 19-19, 34-37, 58-59, 86-72

ΒΕΛΓΙΟ: Μεσταγκ Κ. 15(3), Ντελαρέ 11 (1), Καπρό 4, Ρεσιμόντ 2, Μισεμάν 21 (2), Λίσκενς 2, Μέσταγκ Χ. 5 (1), Τζελντοφ, Γκριζένσκι 2, Ναουλαρές 5 (1), Ράμαν 7 (2), Αλεμάν 12 (1).

ΕΛΛΑΔΑ : Σταμολάμπρου, Σταμάτη 15 (5), Λυμουρα 3 (1), Παυλοπούλου 5 (1), Μάλτση 15(3), Σωτηρίου 7 (1), Κοσμά, Εζέτζα, Σπανού 5, Τσινέκε, Χριστινάκη 8 (1), Σπαθάρου, Φασούλα 14.