Λαύριο-Ρέθυμνο

Την πρώτη φετινή του εκτός έδρας νίκη πέτυχε νωρίς το απόγευμα του Σαββάτου το Ρέθυμνο, νικώντας με 94-93 το Λαύριο στην παράταση!

Αν και θα μπορούσε από την κανονική διάρκεια του αγώνα να φύγει με την πιο σημαντική του φετινή νίκη στην Betshop Basket League, η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου βρήκε τον ήρωά της στο πρόσωπο του παρ’ ολίγον μοιραίου παίκτη της, Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ.

Ο Αμερικανός πέτυχε έξι συνεχόμενους πόντους στο κρισιμότερο σημείο της παράτασης, όταν αρχικά με τρίποντο και μια βολή από το φάουλ που κέρδισε έκανε το 88-86, 88-90 στα 55 δεύτερα για τη λήξη, και στην επόμενη επίθεση της ομάδας του, κι ενώ ο Λαμπ είχε κάνει το 90-90, ο Μπαρτ πέτυχε ένα εξαιρετικά δύσκολο καλάθι με drive για το 90-92 στα 18”.

Ο Λαμπ έχασε τρίποντο στα 9 δεύτερα, ο Χριστοδούλου έκανε με δύο βολές το 90-94, ο Ίνγκλις μείωσε 93-94 με τρίποντο στα 3,6 και μολονότι ο Χριστοδούλου έχασε το δεύτερο ζευγάρι βολών του στα 3,1 ο Νίξον απέτυχε στο σουτ της… απελπισίας για τους γηπεδούχους!

Το Ρέθυμνο στάθηκε καλύτερα στο πρώτο ημίχρονο, για πρώτη φορά στη σεζόν δεν τα περίμενε όλα από τον Στιβ Μπαρτ κι ανέδειξε πολλούς διαφορετικούς πρωταγωνιστές.

Στην αρχή ήταν ο Κιθ Κλάντον που με 10 πόντους στο πρώτο μέρος φόρτωσε και με φάουλ τους ψηλούς του Λαυρίου, μετά τον Ντάνιελς αλλά και τον νεοαποκτηθή Άντονι Χίκι. Με την έκρηξη του Αλέξανδρου Συγκούνα, το 20-22 του δεκαλέπτου έγινε 20-29 στο 12:50 και μολονότι προσωρινά μείωσε με τα τρίποντα του Ίνγκλις σε 30-32 το Λαύριο, η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου ξέφυγε ξανά.

Ο Συγκούνας πρόλαβε να πετύχει 10 πόντους σε 5:46 συμμετοχής και το Ρέθυμνο προηγήθηκε με 48-38 στο ημίχρονο. Η κατάσταση έχει πιο άσχημη για τους γηπεδούχους όταν με 1:33 για το ημίχρονο αποχώρησε με διάστρεμμα ο Γιάννης Κουζέλογλου.

Με κορυφαίους Μιλόσεβιτς και Λούντζη, το Λαύριο κατάφερε να κλείσει τη διαφορά και προσπέρασε για πρώτη φορά με 73-72 με 5:33 για την κανονική διάρκεια του αγώνα.

Στο ντεμπούτο του στο Ρέθυμνο, ο Άντονι Χίκι κράτησε όρθια την ομάδα του στα δύσκολα, αλλά στο τέλος του 40άλεπτου, οι λάθος επιλογές του Μπαρτ και οι πολλές άστοχες βολές, (13/27!) δεν επέτρεψαν στο Ρέθυμνο να πάρει τη νίκη στην κανονική διάρκεια του αγώνα.

Ο Ίνγκλις με λέι απ ισοφάρισε στα 6 δευτερόλεπτα στο 82-82 με το οποίο πήγε ο αγώνας στο επιπλέον πεντάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 38-48, 58-67, 82-82 (κ.α.) 93-94 (παρ.)

ΛΑΥΡΙΟ AEGEAN CARGO (Σερέλης): Μαστρογιαννόπουλος, Λούντζης 16 (1), Μιλόσεβιτς 16 (1), Κουζέλογλου 1, Νίξον 3 (1), Περράκης, Λεγκίκας 3 (1), Μπιούφορντ 10 (2), Κακλαμανάκης 6, Λαμπ 16 (1), Τόμας 4, Ίνγκλις 18 (4/10 τριπ.).

ΡΕΘΥΜΝΟ (Ζιάγκος): Ντάνιελς 12 (1), Χίκι 19 (1), Οικονομόπουλος, Ραζής, Χριστοδούλου 4, Συγκούνας 14 (2), (2) Γλυνιαδάκης, Μπαρτ 21 (4), Καλογιαννίδης, Κλάντον 16, Τζόουνς 5, Τζόνσον 3 (1).