Τουρκία-Βέλγιο

Η Τουρκία έπιασε το Βέλγιο στο 3-4 του Ι Ομίλου, χάρη στο τρομερό 86-52 του “Σινάν Ερντέμ”, αποτέλεσμα που ευνοεί και την Εθνική Ελλάδας στη “μάχη” για την πρόκριση στο Παγκόσμιο Κύπελλο.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, το οποίο νωρίτερα έχασε εύκολα από τη Λετονία, είδε με καλό μάτι τη νίκη της γειτονικής χώρας.

Υπενθυμίζεται ότι η Εθνική Ελλάδας υπερτερεί σε πιθανή ισοβαθμία με την Τουρκία και σε περίπτωση “διπλού” στο Βέλγιο τη Δευτέρα (14/11, 21:30), θα βρίσκεται με το ένα πόδι στην τελική φάση της διοργάνωσης.

Αναφορικά με το ματς της Κωνσταντινούπολης, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν 6-0, ωστόσο το επιμέρους σκορ στη συνέχεια έγραψε 26-7.

Η Τουρκία έφτασε ως το +21 στο β’ δεκάλεπτο και παρά τη βελγική αντίδραση (η διαφορά έπεσε στους 7), η εικόνα του αγώνα δεν μεταβλήθηκε.

Το 45-38 έγινε 60-38, ενώ στην τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το γκάζι μέχρι τον μηδενισμό του ρολογιού, φτάνοντας στο συντριπτικό 86-52.

Ο Ονουράλπ Μπιτίμ με 19 πόντους, 6 ριμπάουντ και ασίστ ηγήθηκε της τουρκικής προσπάθειας, ενώ ο Σαντίκ Καμπατσά συνέβαλε με 16 πόντους.

Στον αντίποδα, ο Ισμαέλ Μπακό πάλεψε με 17 πόντους, όμως, αποδείχθηκε απελπιστικά μόνος (δεύτερος σκόρερ του Βελγίου ήταν ο Τζόναθαν Τάμπου με μόλις 6π.).

Οι αριθμοί στις ασίστ (22-12), τα λάθη (7-12) και τα κλεψίματα (8-3), κυρίως όμως η μεγάλη διαφορά στα ποσοστά, έγειραν την πλάστιγγα υπέρ των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 43-27, 60-40, 86-52