ΑΕΚ-ΠΑΟΚ

Με τον αέρα του +9 (84-75) από τον πρώτο αγώνα στην Πυλαία, η ΑΕΚ άντεξε την ήττα με έναν πόντο από τον ΠΑΟΚ στο ΟΑΚΑ, 62-63 το βράδυ της Τετάρτης (13/03) και προκρίθηκε στους “8” του Basketball Champions League όπου θα αντιμετωπίσει πάλι σε διπλούς νοκ άουτ αγώνες, τη γερμανική Μπάμπεργκ του Νίκου Ζήση.

Κάθε ομάδα με τα προβλήματά της, συν τον “βρόγχο” του άγχους που ήταν εμφανής, οι δύο ελληνικές ομάδες έδειξαν όλη τους την έμφαση στον αμυντικό τομέα, προκειμένου να κρατήσουν όσο πιο χαμηλά στο σκορ μπορούσαν τον αντίπαλό τους.

Άλλωστε και περίπου 15.000 φίλαθλοι που συνέρρευσαν στο ΟΑΚΑ, περισσότερο τη νίκη-πρόκριση της ομάδας τους προσδοκούσαν, παρά το πλούσιο θέαμα και το χορταστικό σκορ.

ΑΕΚ-ΠΑΟΚΜε τον Τζόρνταν Θίοντορ να σφίγγει τα δόντια και να παίζει, αλλά  εμφανώς επηρεασμένος από τον τραυματισμό του στην ποδοκνημική, η ΑΕΚ δεν είχε τη συνήθη άψογη λειτουργία της.  Άλλωστε έλειπε και ο Βασίλης Ξανθόπουλος οπότε ήταν δεδομένο ότι η ομάδα του Λούκα Μπάνκι θα πάει στον αγώνα… με υπομονή.

Η ποιότητά της, όμως, και το βάθος της της έδωσαν τις λύσεις όποτε τις χρειάστηκε.

Στις αρχές της τρίτης περιόδου κι έπειτα από το 31-27 του ημιχρόνου, η ΑΕΚ ξέφυγε με εννέα πόντους, 39-30. Απέμεναν 6:20 για το τρίτο δεκάλεπτο κι η εικόνα του αγώνα έδειχνε ότι εύκολα ή δύσκολα, η κάτοχος του Basketball Champions League θα πάρει αυτό που θέλει.

ΑΕΚ-ΠΑΟΚΚαι παρά το γεγονός ότι σε εκείνο το σημείο ο Φιλ Γκος ήταν άποντος και ο Γουίλιαμ Χάτσερ είχε μόλις δύο πόντους, ο ΠΑΟΚ άντλησε δυνάμεις κι επέστρεψε απειλητικός. Μέσα σε πέντε λεπτά έκανε 17-4 επιμέρους σκορ και προηγήθηκε με 47-43.

Το προβάδισμα που διατηρούσε ελπίδες για τον ΠΑΟΚ κράτησε μέχρι και 6:05 για τη λήξη όταν ήταν μπροστά με 53-50. Η ΑΕΚ προσπέρασε με 57-55. Στις επόμενες τέσσερις επιθέσεις του ΠΑΟΚ έχασε ισάριθμα τρίποντα κι ουσιαστικά είδε την ευκαιρία για να κάνει το “θαύμα” της ανατροπής του -9 του πρώτου αγώνα, να του γλιστράει από τα χέρια.

ΑΕΚ-ΠΑΟΚΟ Γκρίφιν έκανε το 60-57 στα 51 δεύτερα, κι ο ΠΑΟΚ πάλεψε μέχρι το τέλος, για να πάρει μια τιμητική νίκη με το καλάθι του Τζέφερσον  στα 13 δεύτερα για το 63-62.

Ίσως αν απέφευγε τα 21 λάθη (9 παραπάνω από την ΑΕΚ) ο ΠΑΟΚ να είχε μεγαλύτερη τύχη, αν κι είναι γεγονός ότι πολλά από αυτά ήταν προϊόν κόπωσης βασικών του στελεχών, με ένα μικρότερο ρόστερ από αυτό της ΑΕΚ.

ΑΕΚ-ΠΑΟΚΤα δεκάλεπτα: 18-14, 31-27, 45-47, 62-63