Προμηθέας Πάτρας συνετρίβη με 80-57 από την ουκρανική Προμετέι στη Ρίγα της Λετονίας στον νοκ άουτ προημιτελικό του EuroCup κι αποχαιρέτησε τη διοργάνωση.

Δεν άξιζε η όλη του διαδρομή, αυτήν την εικόνα που έμελλε να είναι η τελευταία, το βράδι της Τετάρτης στη Ρίγα, καθώς απείχε από την ανταγωνιστική ομάδα που είδαμε σε 18 αγωνιστικές κανονικής περιόδου και το πρώτο νοκ-άουτ.

Με πολύ χαμηλή παραγωγικότητα, ενώ είχε μέσο όρο 83 πόντων φέτος, αδύναμη άμυνα, δίχως να βγάλει ούτε λίγο εγωισμό, ο Προμηθέας “παραδόθηκε” στην Προμετέι στο μεγάλο γήπεδο της Ρίγα, στη Λετονία, το οποίο χρησιμοποιεί φέτος ως έδρα.

Οι Ουκρανοί θα παίξουν με την Τουρκ Τέλεκομ στα ημιτελικά.

Άργησε να βρει ρυθμό η ελληνική ομάδα στη Ρίγα, με ένα μόλις καλάθι στα πρώτα τέσσερα λεπτά του αγώνα και εμφανή αδυναμία να δημιουργήσει.

Οι Ουκρανοί προηγήθηκαν 12-4 και 22-11 πριν κλείσει το δεκάλεπτο με 25-16 χάρη, στον Τόμασον που μείωσε για τον Προμηθέα.

Παρά τις διαρκείς αλλαγές του Χριστόπουλου, δεν βρέθηκαν λύσεις στην επίθεση και κυρίως στο ζωγραφιστό, με τον Προμηθέα να μοιάζει έως και ακίνδυνος στην αντίπαλη ρακέτα.

Για αυτό οι -τύποις- γηπεδούχοι, έστειλαν τρεις φορές, στη β’ περίοδο τη διαφορά στους 14 πόντους, εκμεταλλευόμενοι και τα επιθετικά τους ριμπάουντ.

34-20 στο 15:22, 38-24 στο 17:20 και 43-29 στη λήξη του ημιχρόνου.

Ανάμεσά τους, το μακρινό σουτ του Κουλμπόκα και η μαχητικότητα του φιλότιμου Κόντιτ μείωναν προσωρινά σε μονοψήφια διαφορά, αλλά δίχως διάρκεια κι επιθετική ισορροπία εντός κι εκτός ρακέτας, δεν κερδίζονται αγώνες, ειδικά σε αυτό το επίπεδο.

Στο πρώτο 20άλεπτο η Προμετέι πήρε 11 πόντους από δεύτερες επιθέσεις κι ο Προμηθέας κανέναν!

Δείτε μια από τις λίγες καλές στιγμές που είχε ο Προμηθέας στο πρώτο ημίχρονο, με δύο συνεχόμενα blocks από Κόντιντ και Τόμασον:

Η αντίδραση που ενδεχομένως περίμενε κάποιος, δεν ήλθε από τους Πατρινούς ούτε μετά την ανάπαυλα.

Η ομάδα του Ρόνεν Γκίνσμπουργκ, ήταν απόλυτη κυρίαρχη σε όλα τα κομμάτια του παιχνιδιού, ήταν πολύ συνεπής και προσηλωμένη στην άμυνα και διατήρησε όχι απλώς το προβάδισμα, αλλά το εκτίναξε κι άνω των 20 πόντων.

Ο Ντι Τζέι Στέφενς με τον άλλοτε παίκτη του Προμηθέα, Πορτορικανό Τζιαν Κλαβέλ, οδηγούσαν επιθετικά, δεν είχαν σθεναρή αντίσταση μπαίνοντας στη ρακέτα, δεν ένιωσαν ποτέ την άμυνα της ελληνικής ομάδας κι είχαν εύκολο έργο.

Έφτασαν στο 62-40 του τρίτου δεκαλέπτου κι άρχισαν να φλερτάρουν και τους 30 πόντους διαφοράς, όταν πια κι ο Σάνον μπήκε στην εξίσωση κάνοντας το 72-44 με 7:21 για τη λήξη.

Η διαφορά έφτασε και στους 32 πόντους, 76-44 με 3:45 για το τέλος με την ελληνική ομάδα να έχει εγκαταλείψει πλέον την προσπάθεια.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 43-29, 62-40, 80-57

Προμηθέας: Έτοιμος για Προμετέι, τι δήλωσαν Χριστόπουλος και Κάουαν

EuroCup 2022-23: Το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα