Τζεράι Γκραντ

O Προμηθέας Πάτρας λύγισε στην παράταση με 77-75 την ΑΕΚ στο “Δ.Τόφαλος”, έκανε το 2-0 και προκρίθηκε στα ημιτελικά της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά που είχε μειονέκτημα έδρας στη σειρά, κατάφερε με δραματικό τρόπο να κάνει το 2-0, μετά το break που έκανε με 95-82 στα Άνω Λιόσια, στον πρώτο αγώνα.

Οι Πατρινοί βρίσκονται στην τετράδα για πέμπτη συνεχόμενη χρονιά, εκεί όπου θα αντιμετωπίσουν τον νικητή της σειράς Ολυμπιακός-Περιστέρι που ξεκινάει σήμερα (19:30, ΕΡΤ3).

Τζεράι Γκραντ (18π., 14ρ.), Δημήτρης Αγραβάνης (14π., 8ρ.), Κέντρικ Ρέι (12π., 7ασ.), Μάρκους Φόστερ (11π.) και Τρέβις Σίμπσον (10π., 8ρ.) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Μπράιαν Ανγκόλα (22π. με 7/20 σουτ, 6ρ., 3ασ.), Κίνο Κολόμ (12π., 5ρ., 8ασ.), Παναγιώτης Φιλιππάκος (10π., 5ρ.) και Ίαν Χάμερ (7π., 9ρ., 4ασ.) προσπάθησαν από την πλευρά της ΑΕΚ.

Με πρωταγωνιστές τους Μάρκους Φόστερ και Δημήτρη Αγραβάνη, ο Προμηθέας προηγήθηκε με 20-15 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν για πρώτη φορά με διψήφια διαφορά με ένα σερί 11-0 (το 28-29 έγινε 39-29) στο τέλος του ημιχρόνου, με την ΑΕΚ να είναι απελπιστικά άστοχη (3/13 δίποντα, 4/16 τρίποντα).

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η διαφορά των γηπεδούχων έφτασε μέχρι τους 12 πόντους (57-45) και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 57-48.

Με συνεχόμενα τρίποντα των Ανγκόλα (2), Ράουτινς, Κολόμ, η ΑΕΚ πλησίασε στους 3 πόντους (65-62 στο 36′) και το παιχνίδι έγινε ντέρμπι.

Ο Ράουτινς τραυματίστηκε στο γόνατο και αποχώρησε 3 λεπτά πριν το τέλος, όμως ο Ανγκόλα μείωσε στον πόντο (65-64 στο 38′).

Ακολούθησαν εκατέρωθεν χαμένες επιθέσεις, ο Ανγκόλα ισοφάρισε 65-65 με 1/2 βολές στα 32.5”, η ΑΕΚ έκλεψε την μπάλα, το ίδιο έκανε και ο Προμηθέας, όμως δεν μπόρεσε να εκδηλώσει επίθεση και ο αγώνας οδηγήθηκε στη παράταση.

Το επιμέρους σκορ της τελευταίας περιόδου ήταν 8-17!

Το “θρίλερ” συνεχίστηκε και στην παράταση (75-75 στο 44′), ο Σίμπσον έβαλε 2/2 βολές στα 53” (77-75), ο Κολόμ έκανε επιθετικό φάουλ, ο Άντριτς αστόχησε σε τρίποντο, ο Ανγκόλα τον μιμήθηκε και ο Προμηθέας προκρίθηκε στα ημιτελικά.

Τα δεκάλεπτα: 20-15, 39-29, 57-48, 65-65 (κ.δ.), 77-75 (παρ.)