Δ. Αγραβάνης

Ο Προμηθέας Πάτρας επέστρεψε από το -16 και λύγισε με 79-71 το Λαύριο στο “Δ.Τόφαλος”, για τη 10η αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Οι Πατρινοί ανέβηκαν στο 7-3, ενώ το Λαύριο γνώρισε πέμπτη διαδοχική ήττα και έπεσε στο 4-6.

Ο ΕΣΑΚΕ και οι ομάδες τιμούν τη μνήμη του Στέφαν Γέλοβατς. Οι παίκτες όλων των ομάδων φορούν στο πίσω μέρος της φανέλας τους το όνομα του 32χρονου Σέρβου:

Στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του Στέφαν Γέλοβατς που έφυγε από τη ζωή στα 32 του χρόνια:

Στο αγωνιστικό κομμάτι, το Λαύριο ήταν πολύ καλύτερο στα πρώτα 16 λεπτά του αγώνα και προηγήθηκε ακόμα και με διαφορά 16 πόντων (25-41, 27-43), με ηγέτη τον Μουράτο.

Ο Προμηθέας έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με ένα σερί 10-0 (37-43), ενώ στο τέλος της τρίτης περιόδου μείωσε στον πόντο (51-52), έχοντας σε καλή μέρα τους Αγραβάνη και Ρέι.

Οι Πατρινοί πήραν προβάδισμα 7 πόντων στην τελευταία περίοδο (73-66, 76-69) και έφτασαν στη νίκη-ανατροπή με σκορ 79-71 χωρίς να καρδιοχτυπήσουν στα τελευταία δευτερόλεπτα.

Δημήτρης Αγραβάνης (24π., 10ρ.) και Κέντρικ Ρέι (23π.) ήταν οι κορυφαίοι από την ομάδα του Ηλία Ζούρου.

Βασίλης Μουράτος (20π.) και Πέτρος Γερομιχαλός (13π.) ξεχώρισαν από την ομάδα του Χρήστου Σερέλη, ενώ ο Τάισον Κάρτερ (10π. με 4/12 σουτ) δεν βρέθηκε σε καλή μέρα. Ο Ματ Γουίλιαμς έμεινε άποντος και είχε 0/4 σουτ στο ντεμπούτο του.

Τα δεκάλεπτα: 16-23, 37-43, 51-52, 79-71