Προμηθέας

Ο Προμηθέας Πάτρας πήρε μία πολύ σημαντική νίκη επί του εκπληκτικά φορμαρισμένου Λαυρίου με 90-88, στην πρεμιέρα του β’ γύρου του πρωταθλήματος της Basket League.

Το Λαύριο μπορεί μεσοβδόμαδα να κέρδισε τον Προμηθέα και να διεύρυνε το σερί του στις 8 σερί νίκες, αλλά στο “Δ. Τόφαλος”, η ομάδα του Μάκη Γιατρά είχε στο τέλος της αναμέτρησης έναν… από μηχανής θεό, τον πρώην παίκτη του Λαυρίου, Μιχάλη Λούντζη.

Σε ένα πραγματικά κλειστό παιχνίδι, το οποίο κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον για 40 λεπτά, καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να πάρει μία σημαντική διαφορά στο πρώτο ημίχρονο. Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 25-26, ενώ στη δεύτερη περίοδο η εικόνα δεν άλλαξε, με τον Προμηθέα να έχει βραχεία κεφαλή (47-45) στην ανάπαυλα.

Η τρίτη περίοδος ήταν το ίδιο… κλειστή, με τις δύο ομάδες να σκοράρουν από 18 πόντους η κάθε μία και τον Προμηθέα να διατηρεί το μικρό προβάδισμά του (67-65) στο τέλος της τρίτης περιόδου. Ωστόσο, στο τέταρτο δεκάλεπτο το Λαύριο έδειξε -τουλάχιστον στα πρώτα πέντε λεπτά- ότι ήθελε περισσότερο τη νίκη.

Με το σκορ στο 67-67, ο Σάβατζ με τρίποντό του έδωσε αέρα τριών πόντων στους φιλοξενούμενους, ο Γκραντ μείωσε στη συνέχεια με ένα πολύ δυναμικό κάρφωμα, αλλά ο Σάβατζ κέρδισε τρεις βολές, ευστοχώντας στις 2 από τις 3, ανεβάζοντας εκ νέου τη διαφορά στους τρεις πόντους (69-72).

Από τις βολές, ο Προμηθέας κατάφερε να ισοφαρίσει τον αγώνα σε 72-72, αλλά με ένα σερί 8-0 το Λαύριο μπήκε για τα καλά μπροστά στο σκορ (72-80) και έγινε το φαβορί για την κατάκτηση της νίκης.

Ωστόσο, παρά το γεγονός ότι μέχρι το τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης το Λαύριο είχε μία διαφορά της τάξεως των 8 πόντων, ο Προμηθέας επέστρεψε στη διεκδίκηση της νίκης, με τον Μιχάλη Λούντζη να δίνει τη λύση στον επιθετικό -γόρδιο- δεσμό για τους πατρινούς.

Ο Έλληνας γκαρντ με ένα καλάθι και φάουλ και ένα τρίποντο μείωσε τη διαφορά στους δύο και ο Γκραντ (μετά από ασίστ του Λούντζη) ισοφάρισε σε 88-88. Ο Κόζι, ο οποίος ήταν από τους πρωταγωνιστές του αγώνα, έκανε βήματα και έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να περάσουν εκείνοι μπροστά στο σκορ.

Πάλι, ο Λούντζης (8 π.) είχε την απάντηση, καθώς με 4 δευτερόλεπτα να μένουν στο ρολόι, ευστόχησε σε ένα σουτ από την κορυφή του τριπόντου, κάνοντας το 90-88 και χαρίζοντας ουσιαστικά τη νίκη στην ομάδα του.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Τζέριαν Γκραντ με 26 πόντους, τον ακολούθησε ο Δημήτρης Αγραβάνης με 16, ενώ και ο Μίλερ ήταν ουσιαστικός με 11. Από πλευράς Λαυρίου πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντέιβις με 19 πόντους, με τον Ντιαλό να σταματά στους 16, τον Κάρτερ στους 14 και τον Κόζι στους 13.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 47-45, 65-63, 90-88