Ο Προμηθέας Πάτρας πήρε τη νίκη με 84-68 κόντρα στο Μεσολόγγι στο “Δημήτρης Τόφαλος” στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Basket League.

Αυτή η ήττα ήταν καταδικαστική για την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου, καθώς σε συνδυασμό με τη νίκη της Λάρισας (80-76 τον Ηρακλή), έπεσε κατηγορία και από τη νέα σεζόν θα αγωνίζεται στην Α2 Ανδρών.

Από την άλλη η ομάδα του Μάκη Γιατρά βελτίωσε το ρεκόρ της σε 14-5 και βρίσκεται κοντά στην κατάληψη της τρίτης θέσης, αλλά ακόμα και της δεύτερης αν καταφέρει να κερδίσει και τους τρεις αγώνες που του μένουν με ΑΕΚ, Παναθηναϊκό και Ηρακλή και το Λαύριο χάσει έναν από τους δύο αγώνες που του απομένουν.

Από την αρχή της αναμέτρησης ο Προμηθέας έδειξε ότι θα κυριαρχήσει, καθώς κατάφερε να μπει μπροστά στο σκορ και να μην χάσει τα ηνία σε κανένα σημείο του αγώνα.

Το πρώτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 22-15, ενώ η διαφορά ανέβηκε ακόμα πιο ψηλά, με το ημίχρονο να κλείνει στο +9 (44-35).

Η συνέχεια ήταν η ίδια με τον Προμηθέα να διατηρεί με ευκολία τη διαφορά, αλλά το Μεσολόγγι να μην τα παρατά. Στην τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στους 2 πόντους (44-42), αλλά η ομάδα του Μάκη Γιατρά με ένα ξέσπασμα έφτασε ακόμα και στο +11 (64-53) με το δεκάλεπτο να τελειώνει στο 66-56.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Προμηθέας έμεινε άνετα μπροστά στο σκορ και εν τέλει πήρε τη νίκη με 84-68, καταδικάζοντας τους φιλοξενούμενους στον υποβιβασμό.

Κορυφαίος ήταν ο Τζέριαν Γκραντ με 18 πόντους και 11 ριμπάουντ, ενώ ο αδερφός του Τζέραι τελείωσε με 15.

Από την άλλη ο Μαρκ Λάιονς σημείωσε 19 πόντους, ο Λόρενς 15 και ο Γκότσερ 12.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 44-35, 66-56, 84-68