Για δεύτερη φορά σε τρεις μέρες, ο Ολυμπιακός έκανε επίδειξη ισχύος απέναντι στον Προμηθέα αυτήν τη φορά στην Πάτρα, όπου νίκησε με 102-72.

Έκανε έτσι το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών των playoffs της Stoiximan Basket League και με μια ακόμα νίκη, το Σάββατο στο ΣΕΦ επιστρέφει στους τελικούς του ελληνικού πρωταθλήματος.

Η διαφορά ποιότητας μεταξύ των δύο ομάδων είναι δεδομένη, όπως και το βάθος στον πάγκο.

Οπότε κάθε αγώνες εξελίσσεται ανάλογα με την απόδοση των παικτών του Γιώργου Μπαρτζώκα.

Οι φωνές του, η επιμονή του ανεξάρτητα από το ύψος της διαφοράς, έπιασαν τόπο καθώς οι παίκτες του έμειναν σε εγρήγορση στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα.

Μετά το εύθραυστο πρώτο δεκάλεπτο, με το σκορ στο 18-20, ο Ολυμπιακός πίεσε στην άμυνα, έκλεισε τους διαδρόμους στη ρακέτα του, από όπου είχαν έρθει οι περισσότεροι πόντοι των γηπεδούχων και με τους Βεζένκοφ-Σλούκα να δίνουν το ρυθμό, έφυγε σε διψήφιες διαφορές, με αφετηρία το 26-38 στα 3:16 για το ημίχρονο.

Ο δυναμικός Χασάν Μάρτιν πήρε επιθέσεις, έβαλε την πινελιά του για το 46-31 του ημιχρόνου και συνέχισε ανάλογα στην τρίτη περίοδο.

Εκεί όπου μόνο ο Μάρκους Φόστερ κατόρθωσε να βρει εύκολο καλάθι απέναντι στην άμυνα του Ολυμπιακού, με την ομάδα του Μάκη Γιατρά να δείχνει σημάδια… ΣΕΦ, εκεί που είχε συντριβεί στον πρώτο ημιτελικό με 116-73!

Με πολύ χαμηλό ποσοστό στο τρίποντο, αδυναμία να μπει στη ρακέτα, δεν κατόρθωσε να κάνει πράξη την υπόχεση να είναι πιο ανταγωνιστική.

Ασφαλώς δεν της το επέτρεψε οσοβαρός Ολυμπιακός, που δεν χαλάρωσε.

Κι αν δεν έχανε αρκετές βολές θα ξεπερνούσε κατά πολύ τους 30 πόντους της παραγωγικότητάς του, ενώ έφτασε στο +30 τη διαφορά, με 6:19 για το τέλος, 89-59 με τρίποντο του Λαρεντζάκη.

Οι πιτσιρικάδες του Προμηθέα, Τανούλης, Λάγιος, Μπαζίνας πήραν πάλι χρόνο και εμπειρίες, οι δύο τελευταίοι στο τελευταίο δεκάλεπτο ώστε να βγάλει κάποιος κέρδος, μακροπρόθεσμα, από το παιχνίδι ο γηπεδούχος.

O Σάσα Βεζένκοφ έκανε double double με 20 πόντους-10 ριμπάουντ, ο Χασάν Μάρτιν είχε 17 πόντους, 6 ριμπάουντ, τα 4 επιθετικά, ενώ 9 πόντους πέτυχε ο Λαρεντζάκης.

Στους 8 πόντους και τις 6 ασίστ έφτασε ο Σλούκας.

Απουσίασε από τον Ολυμπιακό ο Γιώργος Πρίντεζης που δεν ακολούθησε την αποστολή στην Πάτρα.

Για τον Προμηθέα, ο Μάρκους Φόστερ είχε 19 πόντους, 10 ο Δημήτρης Αγραβάνης.

Τα δεκάλεπτα: 18-20, 31-46, 53-75, 72-102

Ολυμπιακός: Τα εισιτήρια του τρίτου αγώνα με τον Προμηθέα

Ολυμπιακός: Η παρακάμερα του πρώτου ημιτελικού με τον Προμηθέα (vid)

Stoiximan Basket League: Το πανόραμα των playoffs