Τζέρεμι Έβανς

Ο Παναθηναϊκός επέστρεψε από το -14 του πρώτου δεκαλέπτου, νίκησε με 85-68 τον Προμηθέα Πάτρας και την Κυριακή θα παίξει σε έναν ακόμα τελικό Κυπέλλου.

Οι “πράσινοι” νίκησαν τους Πατρινούς στον πρώτο ημιτελικό του Final 4 του Κυπέλλου, στο κλειστό “Δύο Αοράκια” στο Ηράκλειο Κρήτης, στο ζευγάρι του προηγούμενου τελικού.

Στις 20:00 Ολυμπιακός και ΑΕΚ αναμετρώνται στον δεύτερο ημιτελικό και ο νικητής θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό στον τελικό της Κυριακής (20/2, 17:00).

Οι “πράσινοι” είναι κάτοχοι και πολυνίκες του θεσμού με 20 τρόπαια σε 25 τελικούς και θέλουν να πανηγυρίσουν την 21η κατάκτηση Κυπέλλου.

Ο Προμηθέας Πάτρας είχε παίξει σε δύο συνεχόμενους τελικούς Κυπέλλου, όμως δεν κατάφερε να… τριτώσει το καλό.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο “διπλός” Τζέρεμι Έβανς (15π., 11ρ.), ενώ διψήφιο αριθμό πόντων είχε ο άστοχος Νεμάνια Νέντοβιτς (17π. με 7/7 βολές και 4/16 σουτ), ο φορμαρισμένος Οκάρο Γουάιτ (12π., 7ρ.), ο Ντάριλ Μέικον (12π.) και ο Γιώργος Παπαγιάννης (12π., 8ρ.).

Από τους Πατρινούς που αγωνίστηκαν ουσιαστικά με rotation 6 παικτών και κουράστηκαν στο δεύτερο ημίχρονο, διψήφιο αριθμό πόντων είχαν οι Κέντρικ Ρέι (19π.), Δημήτρης Αγραβάνης (14π., 9ρ.) και Τρέβις Σίμπσον (11π.).

Χωρίς τον Νίκο Γκίκα και τον Τζεράι Γκραντ αγωνίστηκε ο Προμηθέας Πάτρας, ενώ ο Παναθηναϊκός έπαιξε δίχως τον αρχηγό του, Ιωάννη Παπαπέτρου που ταξίδεψε στην Κρήτη και βρέθηκε στο πλευρό της ομάδας του.

Ο Προμηθέας ξεκίνησε εντυπωσιακά τον αγώνα και με μπροστάρη τον Αγραβάνη προηγήθηκε με 27-13 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, με τον Παναθηναϊκό να κάνει ξανά νωθρό ξεκίνημα με 0/6 τρίποντα.

Οι “πράσινοι” βελτίωσαν την άμυνά τους στο δεύτερο δεκάλεπτο, όμως ο Νέντοβιτς ξεκίνησε τον αγώνα με 1/8 σουτ, ο Μέικον φορτώθηκε γρήγορα με τρία φάουλ και ο Παναθηναϊκός έφτασε τα 1/12 τρίποντα…

Λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου, ο Σέρβος σούτινγκ γκαρντ ξέσπασε και με 8 συνεχόμενους πόντους μέσα σε 58 δευτερόλεπτα, έδωσε το προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (36-35)!

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 39-38 υπέρ του Προμηθέα, με τις δύο ομάδες να είναι πολύ άστοχες στα τρίποντα (2/9 οι Πατρινοί, 3/15 ο Παναθηναϊκός).

Ο Παναθηναϊκός πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα 8 πόντων στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (58-50), με τους φορμαρισμένους Τζέρεμι Έβανς και Οκάρο Γουάιτ να συνθέτουν ένα πολύ καλό δίδυμο μέσα στη ρακέτα.

Ο Προμηθέας του μικρού rotation λόγω των απουσιών, κουράστηκε, αφού μετά τους 27 πόντους του πρώτου δεκαλέπτου, έβαλε μόλις 23 συνολικά στα δύο επόμενα δεκάλεπτα (12+11).

Ο Μέικον με τρίποντο έδωσε για πρώτη φορά διψήφιο προβάδισμα στους “πράσινους” (61-50), η διαφορά έφτασε μέχρι το +19 (85-66) και ο Παναθηναϊκός προκρίθηκε χωρίς… χτυποκάρδια σε ένα ακόμα τελικό Κυπέλλου, παρά τα 9/31 τρίποντα.

Tα δεκάλεπτα με πρώτο τον Προμηθέα: 27-13, 39-38, 50-58, 68-85