Δ. Αγραβάνης

Την καλή παράδοση των τελευταίων ετών στο Κύπελλο Ελλάδας (φιναλίστ 2020, 2021) συνέχισε ο Προμηθέας Πάτρας, που επικράτησε 100-86 του ΠΑΟΚ.

Η ομάδα του Ηλία Ζούρου δεν αντιμετώπισε το παραμικρό πρόβλημα στο ματς του “Δ. Τόφαλος”, με αποτέλεσμα να βαδίσει στα χνάρια των Παναθηναϊκού, Ολυμπιακού και ΑΕΚ, οι οποίοι είχαν ήδη προκριθεί στο Final 4 που θα διεξαχθεί στο Ηράκλειο Κρήτης το διάστημα 18-20 Φεβρουαρίου.

Υπενθυμίζεται ότι η κλήρωση των ζευγαριών θα γίνει τη Δευτέρα (7/2, 13:00) στα γραφεία της ΕΟΚ, μέσω live streaming.

Η εικόνα του αγώνα:

Ο ΠΑΟΚ προηγήθηκε 8-12, όμως η συνέχεια ανήκε εξ ολοκλήρου στον Προμηθέα, ο οποίος έκανε επίδειξη ισχύος μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Οι γηπεδούχοι κατέγραψαν σερί 11-0, πήραν για τα καλά τα ηνία και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ στο 31-18.

Πιθανώς αρκετοί να περίμεναν ότι ο ΠΑΟΚ θα βγάλει κάποια αντίδραση, αντ’ αυτού όμως, ο Προμηθέας μετέτρεψε τη δεύτερη περίοδο σε παράσταση για έναν ρόλο.

Άρχισε με σερί 9-0, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +20, έφτασε δύο φορές στο +23 (48-25, 58-35) και το ημίχρονο έκλεισε στη μέγιστη τιμή (60-35).

Στο πρώτο μέρος, ο Προμηθέας είχε 17/23 στα δίποντα, 7/13 στα τρίποντα, 17 ασίστ, 21 ριμπάουντ (έναντι 8) και μόλις 5 λάθη!

Στην τρίτη περίοδο, πάντως, ο ΠΑΟΚ αφυπνίστηκε σε άμυνα και επίθεση, υποχρεώνοντας τον Ηλία Ζούρο να βάλει τις φωνές στους συμπαίκτες του.

Τις φωνές έβαλε και ο Άρης Λυκογιάννης, αλλά στους διαιτητές, για την τεχνική ποινή που δέχθηκε, ενώ λίγο αργότερα τεχνική ποινή δέχθηκε και ο Ζούρος.

Ο προπονητής του ΠΑΟΚ είχε… τσιτώσει τους παίκτες του για την τραγική εικόνα του πρώτου ημιχρόνου, με συνέπεια η διαφορά να πέσει στο -16.

Στα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου, ο “δικέφαλος” έδειξε ικανός να προσεγγίσει την τεράστια ανατροπή, ιδίως όταν η απόσταση έγινε μονοψήφια (84-75 με 6′ να απομένουν).

Ακολούθησε η αποβολή του Μάρβιν Τζόουνς, τη στιγμή που η διαφορά παρέμενε σε ίδια επίπεδα, ώσπου ο Μιχάιλο Άντριτς έγραψε το 93-79 με τρίποντο στα 3:10 και η πλάστιγγα έγειρε οριστικά προς την πλευρά του Προμηθέα.

Λίγο αργότερα, ο Βαγγέλης Μάντζαρης μιμήθηκε τον Ζερμέιν Τζόουνς και, πλέον, άπαντες περίμεναν το τελικό αποτέλεσμα, το οποίο περιελάμβανε “κατοστάρα”.

Κορυφαίος του αγώνα ο Δημήτρης Αγραβάνης, ο οποίος σημείωσε 27 πόντους, πήρε 7 ριμπάουντ και μοίρασε 5 ασίστ.

Σπουδαία παρουσία και ο Τζεράι Γκραντ με 24 πόντους-5 ριμπάουντ, ενώ στον αντίποδα ο Ζερμέιν Λοβ αντιπαρέταξε 17 πόντους και ο Μάρβιν Τζόουνς άλλους 15.

Τα δεκάλεπτα: 31-18, 60-35, 78-62, 100-86