Προμηθέας Πάτρας-Τενερίφη

Ένα σημαντικό βήμα προς μια ακόμα υπέρβαση, την πρόκριση στους “8” του Basketball Champions League έκανε την Τετάρτη (06/03) ο Προμηθέας στην Πάτρα, νικώντας 69-57 την ισπανική Τενερίφη!

Με καταπληκτική επίθεση στα πρώτα 20 λεπτά, εξαιρετική άμυνα για 40, που κράτησε την Τενερίφη 20 και πλέον πόντους κάτω από τον μέσο όρο της και με περισσότερα λάθη από ασίστ, ο Προμηθέας νίκησε και τα δικά του προβλήματα!

Διότι αγωνίστηκε δίχως τον πρώτο του σκόρερ, Ρίον Μπράουν, αλλά και τον Λάνγκστον Χολ, δύο απουσίες που έμοιαζαν με “βουνό” πριν από το τζάμπολ!

Με σχεδόν 5.000 κόσμο στο πλευρό τους, όπως, τα παιδιά του Μάκη Γιατρά έκαναν μια υπερπροσπάθεια και πήραν μια διαφορά 12 πόντων ενόψει του επαναληπτικού!

Η εξέλιξη του αγώνα

Απέναντι στην, ιστορικά, καλύτερη άμυνα στα play offs του Basketball Champions League από την πρώτη του χρονιά, ο Προμηθέας Πάτρας παρέδωσε ένα επιθετικό ρεσιτάλ από τα 6.75μ. στο πρώτο ημίχρονο, αφού τελείωσε με 8/10!

Με εξαιρετική κυκλοφορία στην επίθεση οι παίκτες του Μάκη Γιατρά έβρισκαν τα σουτ υπό καλές προϋποθέσεις με πρώτον από όλους τον Τόνι Μέιερ ο οποίος έδωσε το ρυθμό!

Ο Αμερικανός είχε 4/4 στο πρώτο ημίχρονο (19 πόντους συνολικά) 1ο εκ των οποίων στην πρώτη περίοδο όπου η ελληνική ομάδα προηγήθηκε με 21-15.

Ο Νίκος Γκίκας πήρε τη σκυτάλη, και ο Προμηθέας έφτασε έως το +18, 47-29 λίγο πριν ολοκληρωθεί το ημίχρονο.

Μοναδικό ψεγάδι, ήταν τα επιθετικά ριμπάουντ της Τενερίφης αφού πήρε 7 από τα 16 που διεκδικήθηκαν στη ρακέτα του Προμηθέα.

Προμηθέας Πάτρας-ΤενερίφηΤο πάθημα έγινε μάθημα στην Τενερίφη στην τρίτη περίοδο που προσπάθησε να πιέσει την μπάλα και να κουράσει τα γκαρντ του Προμηθέα. Σε μεγάλο βαθμό ανέκοψε τον φρενήρη ρυθμό της ελληνικής ομάδας και τα ελεύθερα μακρινά σουτ (1/8 είχε σε αυτό το διάστημα ο Προμηθέας), ωστόσο με εξαίρεση τους Άιβερσον, Αμπρομάιτις δεν είχε με τη σειρά της ευχέρεια στο σκορ, κι έμεινε επίσης άσφαιρη από τα 6.75μ. με 0/4.

Το μεγαλύτερο πρόβλημα, πλην φυσικά της κόπωσης συγκεκριμένων παικτών, ήταν τα φάουλ στον Προμηθέα αφού ο Μέιερ έφτασε στα τέσερα νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο, κι ο  Γκίκας είχε τρία επίσης από νωρίς.

Η ελληνική ομάδα βρήκε όμως τον τρόπο να κρατά χαμηλά την παραγωγικότητα των Ισπανών. Μάλιστα έφυγε πάλι στους 15 πόντους, 64-49 κρατώντας άποντη την ομάδα του Βιντορέτα για περισσότερα από 3,5 λεπτά! Ο Αμπρομάιτις όμως μείωσε 66-57 στο 1:14 για το τέλος, πριν απαντήσει ο Γκίκας (14π. με 4/7 τριπ.) για το 69-57 που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα!

Εφόσον ο Προμηθέας Πάτρας είναι πλήρης στη ρεβάνς της 13ης Μαρτίου στην Τενερίφη, το μαξιλάρι των 12 πόντων μπορεί να αποδειχθεί “χρυσό” για την πρόκριση στους “8” του Basketball Champions League!

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 47-31, 57-45, 69-57