Προμηθέας

Ο Προμηθέας Πάτρας νίκησε τον Ιωνικό Νίκαιας με 87-80, το μεσημέρι του Σαββάτου (05/10) στο “Δημήτρης Τόφαλος”, σημειώνοντας τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα, ενώ ο Ιωνικός βρίσκεται πλέον στο 0-2.

Οι δύο ομάδες από την αρχή του αγώνα έδωσαν ένα υψηλό τέμπο και το σκορ ανέβηκε ήδη από την πρώτη περίοδο.

Ο Προμηθέας, ωστόσο, μπόρεσε να πάρει τα ηνία της αναμέτρησης, προηγήθηκε με έξι πόντους (26-20), αλλά ο Ιωνικός μείωσε στο τέλος του πρώτου δεκάλεπτου με 28-25.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στη συνέχεια, με την ομάδα του Μάκη Γιατρά να μένει μπροστά στο σκορ μέχρι το 4:22 (40-38), όταν ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης έδωσε το πρώτο προβάδισμα στον Ιωνικό Νίκαιας με τρίποντο (40-41).

Μάλιστα, η διαφορά υπέρ της ομάδα του Βαγγέλη Μάγειρα ανέβηκε στους τέσσερις πόντους (40-44), αλλά ο Προμηθέας ήταν αυτός που… χαμογέλασε στην ανάπαυλα του ημιχρόνου, καθώς πήρε εκ νέου το προβάδισμα με 48-47.

Ιωνικός

Στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου, ο Προμηθέας Πάτρας “έσφιξε” την άμυνα του και ο Ιωνικός έχασε δύο σερί επιθέσεις, με παράβαση των 24 δευτερολέπτων.

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι από τους φιλοξενούμενους στη μεγαλύτερη διάρκεια του δεύτερου ημιχρόνου, έχοντας σταθερά τα ηνία της αναμέτρησης.

Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με την Πατρινή ομάδα να είναι μπροστά με 69-65 και μπήκε στο τέταρτο δεκάλεπτο με όρεξη να τελειώσει την αναμέτρηση.

Προμηθέας

Για τον Ιωνικό ήταν σημαντικό πλήγμα η αποχώρηση του Βασίλη Χαραλαμπόπουλου με πέντε φάουλ (10 π., 9 ριπμ.) και από εκείνη τη στιγμή, οι παίκτες του Βαγγέλη Μάγειρα, προσπάθησαν να παραμείνουν κοντά στο σκορ και επεδίωξαν μία μεγάλη ανατροπή.

Με το σκορ στο 82-78, ο Στιβ Μπαρτ Τζούνιορ (12 π.) ευστόχησε, αλλά στη συνέχεια έχασε τη βολή και έτσι ο Ιωνικός έμεινε στο -2 από τον Προμηθέα (82-80) και οι γηπεδούχοι μπόρεσαν να αυξήσουν το υπέρ τους προβάδισμα και εν τέλει νίκησαν με 87-80.