Με φόρα από το… ΟΑΚΑ και το μεγάλο διπλό επί του Παναθηναϊκού, ο Προμηθέας Πάτρας συνέχισε την ανοδική του πορεία και το Σάββατο (06/02) νίκησε εντός έδρας τη Λάρισα με 81-63.

Με διαφορά άνω των 20 πόντων από το ημίχρονο, ο Προμηθέας δεν ανησύχησε, ήταν σοβαρός απέναντι σε μια ομάδα που τον νίκησε στον β’ γύρο και βελτίωσε το ρεκόρ του στο 9-4.

Ο Δημήτρης Αγραβάνης πέτυχε 17 πόντους, 16 ο Αθηναίου, ενώ 11 είχε ο Μιχάλης Λούντζης και 10 (από το ημίχρονο) ο Έβανς.

Η εξέλιξη του αγώνα

Η άμυνα του Προμηθέα και η αστοχία της Λάρισας, ειδικά στα μακρινά σουτ δημιούργησαν μια ασυνήθιστη εικόνα στο παρκέ και στον… ηλεκτρονικό πίνακα!

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά προηγήθηκε με 14-0 με τη Λάρισα να έχει 0/6 σουτ και 4 λάθη κι έφτασε στο δεκάλεπτο με το σκορ στο 19-3!

Οι παίκτες του Παπανικολόπουλου είχαν 1/14 σουτ εκ των οποίων 0/8 τρίποντα στο δεκάλεπτο! Όχι πώς άλλαξε κάτι εντυπωσιακά στη συνέχεια, καθώς μια εβδομάδα μετά το ημίχρονο με τα 11/13 τρίποντα στη νίκη επί της ΑΕΚ, η Λάρισα έβγαλε το πρώτο 20άλεπτο με 0/13!

Το ημίχρονο τελείωσε με 38-17, με τον Έβανς να είναι ο κορυφαίος των Πατρινών.

Η Λάρισα μεταμορφώθηκε στην τρίτη περίοδο και θύμισε λίγο την ομάδα που σχετικά πρόσφατα, είχε νικήσει τον Προμηθέα στην Νεάπολη.

Ο Μπράντον Ρας οδήγησε την αντεπίθεση και η τρίτη περίοδος τελείωσε με 58-45, με τους φιλοξενούμενους να σημειώνουν πέντε τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο.

Με εξαίρεση την έναρξη της Δ’ περιόδου, όπου η Λάρισα μείωσε 58-49 κάθε υποψία να γίνει ανταγωνιστικός ο αγώνας έπαψε να ισχύει μέσα σε λίγα λεπτά.

Σοβαρός ο Προμηθέας, αύξησε πάλι τη διαφορά, πρόσεξε την άμυνά του κι έφτασε σε μια ακόμα νίκη, με 81-63.

Τα δεκάλεπτα: 19-3, 38-17, 58-45, 81-63