ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ - ΒΑΛΕΝΘΙΑ Αγραβάνης

O Προμηθέας Πάτρας κρατούσε τη νίκη στα χέρια του κόντρα στη Βαλένθια, όμως δέχθηκε ένα σερί 10-0 στο τέλος και ηττήθηκε 71-68.

Η πατρινή ομάδα δεν εκμεταλλεύθηκε το “Δ.Τόφαλος” στο παιχνίδι για τη 10η αγωνιστική των ομίλων του EuroCup.

Η Βαλένθια, από τις ισχυρότερες ομάδες του ομίλου του, ήρθε με πολλές απουσίες στην Ελλάδα, χτυπημένη από τον κορονοϊό.

Απουσίασαν οι Ριβέρο, Ντούμπλιεβιτς, Πρέπελιτς, Πραντίγια και Λόπεθ–Αροστέγκι, αγωνίστηκαν έξι παίκτες της πρώτης ομάδας και την… ενδεκάδα συμπλήρωσαν παίκτες από την ομάδα νέων!

Ο Προμηθέας, από την πλευρά του, έπαιξε χωρίς τον Χάρη Γιαννόπουλο, όμως κρατούσε τη νίκη στα χέρια του.

Ο αγώνας:

Χέρι-χέρι βάδισαν οι δύο ομάδες στο πρώτο δεκάλεπτο, με τη Βαλένθια να προηγείται στα σημεία.

Παρά τις πολλές και σημαντικές απουσίες της, η ισπανική ομάδα κρατούσε σταθερά το προβάδισμα, φτάνοντας μέχρι το +6.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, ήταν η σειρά του Προμηθέα να μπει σε θέση οδηγού, μετατρέποντας το 35-39 σε 49-43.

Το χαμηλό σκορ παρέμενε, με τους γηπεδούχους να έχουν αποκτήσει διαφορά, η οποία υφίστατο μέχρι το 68-61.

Τότε, έπεσαν οι διακόπτες της πατρινής ομάδας και στον πρώτο της ευρωπαϊκό αγώνα εν έτει 2022, γνώρισε μία απρόσμενη ήττα.

Μέχρι το 03:04 το σκορ ήταν 68-61, αλλά στο 01:24 είχε γίνει 68-68 κι εν συνεχεία 68-71!

Ο Κέντρικ Ρέι αστόχησε στο τρίποντο που θα πήγαινε το ματς στην παράταση, με αποτέλεσμα ο Προμηθέας να υποχωρήσει στο 2-7 και η Βαλένθια να ανεβεί στο 7-3.

Κορυφαίος του αγώνα ο Μάικ Τόμπι με 22 πόντους (10/13δ.) και 9 ριμπάουντ, ενώ από πλευράς γηπεδούχων, ο Δημήτρης Αγραβάνης είχε τους ίδιους πόντους και πολύ καλά ποσοστά (7/9δ., 1/1τρ., 5/5β.)

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 35-36, 57-52, 68-71