Η Γερμανία νίκησε με 82-76 το Μεξικό στον πρώτο αγώνα του Προολυμπιακού Τουρνουά στο Σπλιτ, της Κροατίας και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στη β’ φάση.

Με καλή εμφάνιση στην τελευταία περίοδο, οι Γερμανοί λύγισαν το Μεξικό που είχε το προβάδισμα στα πρώτα τρία δεκάλεπτα.

Με τον Φρανσίσκο Κρουζ (30π., 7 ριμπ., 6 ασίστ) και τον Γκουστάβο Αγιόν (18π.-15 ριμπ.) οι Μεξικανοί εμφανίστηκαν πολύ πιο δυνατοί από όσο τους είδαμε στην Αθήνα, στο Τουρνουά Ακρόπολις και λίγο έλειψε να κάνουν τη ζημιά στη Γερμανία.

Με το σκορ στο 71-71 με 6 λεπτά για το τέλος, οι Γερμανοί έκαναν 9-0 έως το 1:24 για τη λήξη, για το 80-71 και πήραν τη νίκη με 82-76.

Ο Τζο Σαϊμπού (κεντρική φωτογραφία άρθρου) πέτυχε 17 πόντους για τη Γερμανία, ενώ ο Γιοχάνες Φόιγκτμαν είχε 10 πόντους-10 ριμπάουντ.

Άλλους 11 πόντους για τους νικητές πέτυχαν οι Μο Βάγκνερ, Αντρέας Ομπστ.