Με ένα καλό τελευταίο δεκάλεπτο η Σερβία άρχισε θετικά τις υποχρεώσεις της στο Προολυμπιακό Τουρνουά του Βελιγραδίου, αφού επικράτησε με 94-76 της Δομινικανής Δημοκρατίας.

Με έμφαση στο παιχνίδι στην αντίπαλη ρακέρα, κύριους εκφραστές Μπόμπαν Μαριάνοβιτς-Φίλιπ Πετρούσεφ και θετικό τον Βασίλιε Μίτσιτς η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοβ έκανε 27-10 επιμέρους σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Οι Δομινικανοί ζόρισαν τους διοργανωτές, προηγήθηκαν 65-61 πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος αλλά δεν είχαν ούτε τη front line, ούτε το ειδικό βάρος για το σημείο που κρίθηκε ο αγώνας.

Ο Μπόμπαν Μαριάνοβιτς πέτυχε σε 23 λεπτά 18 πόντους με 7/12 προσπάθειες, 4/4 βολές, πήρε 10 ριμπάουντ 95-5), έδωσε 2 ασίστ κι έκανε ένα μπλοκ, ενώ ο Πετρούσεφ είχε 17 πόντους με 7/9 προσπάθειες, 3/8 βολές.

Ο Βασίλιε Μίτσιτς πέτυχε 16 πόντους, ενώ ο Νεμάνια Μπιέλιτσα είχε 12 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 blocks κι ο Νίκολα Κάλινιτς 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ.

Ο Τεόντοσιτς τελείωσε με 6 πόντους-6 ασίστ, αλλά 2/8 σουτ.

Για τη Δομινικανή Δημοκρατία ο Κουέβας και ο Λιζ πέτυχαν από 16 πόντους.

Προολυμπιακό Κάουνας: Με Βαλανσιούνας-Σαμπόνις η Λιθουανία 76-65 τη Βενεζουέλα

Προολυμπιακό Σπλιτ: Η Γερμανία 82-76 το Μεξικό

Πολωνία-Ανγκόλα 83-64: Πονίτκα-Σλότερ, λύγισαν τον Μορέιρα