Εφές

Μία πολύ εύκολη νίκη πήρε η Αναντολού Εφές, καθώς κέρδισε την Μπούντουτσνοστ με 106-68, για την 13η αγωνιστική της Euroleague στην Κωνσταντινούπολη νωρίς το βράδυ της Τρίτης (18/12)

Ο αγώνας στο ξεκίνημά του μας έδωσε την εντύπωση ότι θα παρακολουθήσουμε ένα σκληρό παιχνίδι με τις δύο ομάδες σχετικά κοντά στο σκορ.

Η Εφές μπορεί να είχε το προβάδισμα καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά μέχρι την τρίτη περίοδο δεν είχε καταφέρει να πάρει μεγάλη διαφορά.

Το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε την ομάδα του Εργκίν Αταμάν να προηγείται με 9 πόντους (29-20).

Η συνέχεια ήταν παρόμοια με τους Τούρκους να είναι μπροστά αλλά την Μπούντουτσνοστ να προσπαθεί να κρατηθεί στον αγώνα με νύχια και με δόντια.

Οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 49-41 και αυτή ήταν μία από τις τελευταίες φορές που η διαφορά ήταν τόσο χαμηλά.

Με την έναρξη του δεύτερου μισού του αγώνα η Εφές διατήρησε το προβάδισμα της και από τα μέσα της τρίτης περιόδου, πάτησε “γκάζι” και δεν κοίταξε πίσω της.

Έτσι το +6 (59-53) υπέρ της Εφές έγινε στο τέλος του δεκάλεπτου +28 (81-53), με 22-0 σερί  με την Μπούντουτσνοστ να μην μπορεί να σκοράρει στα τελευταία 5:27 της περιόδου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την Εφές να παίρνει τελικά την εύκολη νίκη με 106-68.

Η ομάδα του Εργκίν Αταμάν βελτίωσε το ρεκόρ της στο 9-4 ενώ η Μπούντουτσνοστ υποχώρησε στο 3-10.

Κορυφαίος για την Αναντολού Εφές ήταν Ροντρίκ Μπομπουά με 22 πόντους (5/7 τριπ.), ενώ και ο Μπροκ Μότουμ ήταν θετικός με 17 πόντους.

Για τους ηττημένους καλύτερος ήταν ο Ερλ Κλαρκ με 21 πόντους, με τον Κότι Κλαρκ να προσπαθεί να τον βοηθήσει με 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα:29-20, 49-41, 81-53, 106-68

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 2, Μπομπουά 22 (5), Μπαλμπάι 2, Μπιρσέν 4, Μότουμ 17 (2), Μοερμάν 13 (1), Τουντσέρ, Πλάις 8, Μίτσιτς 7 (1), Άντερσον 8 (2), Ντάνστον 8, Σιμόν 15 (2).

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Ντζίκιτς): Τζάκσον 11, Σουάντ Σέχοβιτς 7 (2), Ερλ Κλαρκ 21 (3), Μπάροβιτς, Κότι Κλαρκ 12 (1), Σιντ Σέχοβιτς 2, Στάροβλαχ, Γκόρντιτς 2, Ζόραν Νίκολιτς, Όμιτς 2, Πόποβιτς 9 (1), Ντανίλο Νίκολιτς 2.