Η… εφτάψυχη Μπάγερν κατέκτησε το πρωτάθλημα Γερμανίας, BBL, στην παράταση του Game 3, ”σκουπίζοντας” την Άλμπα Βερολίνου του θετικότατου, Πέιτον Σίβα, με 93-88 (76-76 κ.δ.) σε απίθανη… ματσάρα στο Μόναχο!

Στο πρώτο ημίχρονο, οι παίκτες του Αΐτο Ρενέσες έπαιζαν με το… μαχαίρι στα δόντια, γνωρίζοντας ότι ο αγώνας ήταν ”do or die” και έπρεπε να γλιτώσουν τη ”σκούπα”.

Ξεκίνησαν δυνατά, όπως και στα δυο προηγούμενα Games, καταφέρνοντας στη δεύτερη περίοδο να ανεβάσουν τη διαφορά μέχρι και τους 15 πόντους. Μάλιστα, σε ένα κομμάτι του παιχνιδιού έτρεξαν ένα σερί 16 πόντων χωρίς να δεχθούν καλάθι.

Τα πράγματα άλλαξαν στο δεύτερο ημίχρονο, με τους Βαυαρούς να ξυπνούν μαζί με τους 6.500 θεατές, προσπαθώντας για την επική ανατροπή. Στο τρίτο δεκάλεπτο, η απόσταση δεν έδειχνε ικανή να ανατραπεί, προτού γίνει ένα τρελό σερί των γηπεδούχων.

Η ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς πάτησε το ”γκάζι” με την έναρξη του τελευταίου και κρίσιμου δεκαλέπτου, τρέχοντας ένα σερί 11-2 που μείωσε στο 64-62 του 34′.

Το ντέρμπι άναψε για τα καλά, πήγαινε πόντο-πόντο και με 1:29 να υπολείπεται ο Μπαρτέλ έδωσε το προβάδισμα (73-71) στην Μπάγερν, γυρνώντας το ματς από το 71-66. Τελικά, τα τρίποντα των Σίβα και Λούτσιτς οδήγησαν στην παράταση με το σκορ στο 76-76!

Εκεί, μίλησε η εμπειρία και η Audi Dome, με τον Μπαρτέλ να έχει πάρει φωτιά και τον σύλλογο του Μονάχου από το χέρι για το τέταρτο πρωτάθλημα στην ιστορία τους! Το τελικό 93-88 διαμόρφωσε με τρεις βολές ο στόχος του Παναθηναϊκού, Πέιτον Σίβα.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 32-46, 51-62, 76-76, 93-88 (παρ.)

Η στατιστική απεικόνιση του αγώνα:

Μπάγερν Μονάχου – Άλμπα Βερολίνου 3-0 (Game 1: 74-70), (Game 2: 82-77), (Game 3: 93-88).

Πολυτιμότερος της σειράς ο Νιχάντ Ντζέντοβιτς!

Επιμέλεια: Γιώργος Γραμματικός