Γκραν Κανάρια

Την πρώτη εκτός έδρας νίκη της ιστορίας της στη Euroleague πέτυχε νωρίς το βράδυ της Πέμπτης (29/11) η Γκραν Κανάρια που νίκησε στην Κωνσταντινούπολη την Νταρουσάφακα με 75-71!

Ο Μάρκους Έρικσον και ο Ανζέις Πασέτσνικς έκαναν ρεκόρ καριέρας με 23 και 17 πόντους αντίστοιχα, πετυχαίνοντας περισσότερους από τους μισούς πόντους της ομάδας τους για να υποχρεώσουν την Νταρουσάφακα στην όγδοη συνεχόμενη ήττα της στη διοργάνωση!

Η τουρκική ομάδα είχε το προβάδισμα σε όλο το πρώτο μέρος, με πιο λογικές επιλογές, αποφεύγοντας τα πολλά τρίποντα. Με τον Στάντον Κιντ σε καλή μέρα και τη συμβολή κυρίως των Τούρκων συμπαικτών του, όπως του Ντεμίρ και του Κοσούτ, η ομάδα του Αχμέτ Τσακί προηγήθηκε με 10 πόντους στο ημίχρονο, 44-34. Ουσιαστικά η διαφορά έχει στη β’ περίοδο και από το 12′ κι έπειτα αφού σε εκείνο το σημείο το σκορ ήταν ισόπαλο 27-27.

Νταρουσάφακα

Η Νταρουσάφακα διατηρούσε διαφορές που έφτασαν έως τους 10 πόντους μέχρι που άρχισε να “πυροβολεί’ ο Μάρκους Έρικσον. Ο Σουηδός πέτυχε 11 πόντους στη Γ’ περίοδο κι η Γκραν Κανάρια γύρισε από το -10, (54-44 στο 26:14) στο 57-56 υπέρ της με τη λήξη της περιόδου!

Όταν ανέβηκε με προσωπικές ενέργειες και ο Ντι Τζέι Στρόμπερι, η ομάδα του Σάλβα Μαλδονάδο προηγήθηκε και με οκτώ πόντους διαφορά, 73-65 με 3:20 για το τέλος του αγώνα!

Οι γηπεδούχοι έκαναν την απέλπιδα προσπάθεια και μείωσαν μέχρι τους 4 πόντους (69-73) αλλά έχασαν τις τρεις από τις τέσσερις τελευταίες επιθέσεις τους και υποχρεώθηκαν σε μια ακόμα ήττα με 71-75.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 44-34, 56-57, 71-75.

ΝΤΑΡΟΥΣΑΦΑΚΑ (Τσακί): ΜακΚάλουμ 13 (1), Οζμιζράκ 7, Ακαΐ, Μπαϊγκούλ 5 (1), Κοσούτ 8, Ντεμίρ 6, Κιντ 8 (1), Οζντεμίρογλου, Μπράουν 4, Ντίμπλερ 7 (1), Έβανς 5, Έρικ 8.

ΓΚΡΑΝ ΚΑΝΑΡΙΑ (Μαλδονάδο): Μπαλτσερόφσκι, Όλιβερ 6 (8 ασίστ), Έρικσον 23 (5/8 τριπ.), Μπάλβιν 6 (9 ριμπάουντ), Μπάεζ, Πασέτσνικς 17 (8/12 διπ.), Πάουλι 2, Ραμπασεδά 3 (1), Έβανς, Στρόμπερι 10, Ραντίτσεβιτς 3 (1), Τιλί 5 (1).