Την πρώτη εκτός έδρας νίκη της στη Euroleague πέτυχε την Παρασκευή (13/12) η Βαλένθια, με 86-82 επί της Ζαλγκίρις στο Κάουνας, για τη 13η αγωνιστική!

Με κορυφαίους τον Λουί Λαμπεϊρί (22π.) και τον Κίνο Κολόμ (12π., 9 ασίστ) με 44,8% στο τρίποντο, η Βαλένθια (5-8) διέκοψε το σερί των έξι σερί εκτός έδρας ηττών και παράλληλα βύθισε τη Ζαλγκίρις Κάουνας στο 3-10, στον πάτο της βαθμολογίας!

Το πρώτο ημίχρονο ήταν συναρπαστικό, κομμένο και ραμμένο στην τακτική των προπονητών και τις επιλογές τους!

Άψογη η Ζαλγκίρις, τελείωσε το πρώτο 20άλεπτο με 18/21 δίποντα, την ακολούθησε κι η Βαλένθια με 12/15 δίποντα αλλά και 6/14 τρίποντα έναντι μόλις των δύο εύστοχων των γηπεδούχων!

Για αυτό και το σκορ ήταν υψηλό, 48-47 και ταυτόχρονα οι δύο ομάδες βρίσκονταν τόσο κοντά στο σκορ, σε όλη τη διάρκεια των δύο πρώτων περιόδων.

Για αυτό το λόγο οι ομάδες άλλαξαν ολοκληρωτικά την αμυντική τους προσέγγιση και ουσιαστικά αλληλοεξουδετερώθηκαν στην τρίτη περίοδο μέσα στη ρακέτα!

allstarbasket.grΜόλις 3/10 η Ζαλγκίρις, και 1/3 η Βαλένθια σε διάστημα δέκα λεπτών, ωστόσο οι Ισπανοί πήραν σημαντικό πλεονέκτημα από τα 6.75.

Με τον Λουί Λαμπεϊρί να κάνει το ματς της καριέρας του, οι Ισπανοί είχαν 5/9 από τα 6.75, προηγήθηκαν με 64-57 στα 30:00 κι έφυγαν με 13 πόντους από το τρίποντο (και φάουλ) του Βάνια Μαρίνκοβιτς που έκανε το 72-59 με 7:18 για τη λήξη του αγώνα.

H μαχητική Ζαλγκίρις πίεσε, ροκάνισε τη διαφορά, έφτασε στους 5 πόντους, 70-75, με τη συνεισφορά του Ζακ ΛεΝτέι, αλλά ένα ακόμα τρίποντο του Λαμπεϊρί της “έκοψε τα πόδια” με δύο λεπτά για το τέλος.

Ο Μιλάκνις μείωσε σε δύο περιπτώσεις στους 4 πόντους, κι ο Ρίβερς με τον Ουλανόβας στους 3 αρχικά (79-82) και μετά στους 2 (80-82) με 8,5 δεύτερα, όμως οι Ισπανοί ήταν εύστοχοι στις βολές που κλήθηκαν να εκτελέσουν όσο οι Λιθουανοί έκαναν φάουλ για να σταματήσουν στο χρόνο.

Το τελικό 86-82 ήταν η πρώτη νίκη της Βαλένθια εκτός έδρας στη φετινή Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 48-47, 57-64, 82-86