Την πρώτη του νίκη στην EKO Basket League έπειτα από τέσσερις ήττες, πέτυχε το απόγευμα της Κυριακής (27/10) το Ρέθυμνο, με 75-67 επί της ΑΕΚ, που την άφησε στο ίδιο ρεκόρ (1-4) και τη βύθισε σε προβληματισμό!

Με ηγέτες τον Ανδρέα Χριστοδούλου (19π.) και τον Κόνερ Φράνκαμπ (17π.), έλεγχο των ριμπάουντ (40-25, από 10 Χάρις και Χότον για το Ρέθυμνο) η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου έσπασε το ρόδι!

Η ΑΕΚ μπήκε “υπνωτισμένη” στο παρκέ του “Μελίνα Μερκούρη” και το πάθος των γηπεδούχων για την πρώτη τους νίκη είχαν ως αποτέλεσμα εντυπωσιακό σκορ μετά από 4:30 αγώνα: 17-3 για το Ρέθυμνο!

allstarbasket.grΟ προπονητής της ΑΕΚ, Ηλίας Παπαθεοδώρου, έκανε αλλεπάλληλες αλλαγές, η ΑΕΚ συνήλθε κι αφού μείωσε 20-11 στο δεκάλεπτο πλησίασε 31-25 με το πρώτο της τρίποντο (Χρυσικόπουλος) έπειτα από 6 άστοχα.

Το Ρέθυμνο όμως είχε βρει ρυθμό.

Ο Κόνερ Φράνκαμπ με τον Ανδρέα Χριστοδούλου ήταν οι ηγέτες της ομάδας του Βαγγέλη Ζιάγκου, που παράλληλα έλεγχε το ριμπάουντ κι έτσι έφυγε πάλι με διψήφια διαφορά, 35-25 πριν κλείσει το ημίχρονο με 43-36.

Η ΑΕΚ δεν έπεισε ότι στο β’ ημίχρονο βγήκε να νικήσει. Δίχως αποφασιστικότητα, προβλέψιμη και δίχως λύσεις, ακολουθούσε διαρκώς το Ρέθυμνο μέχρι το τέλος του αγώνα.

allstarbasket.grΟ Βασίλης Τολιόπουλος πάτησε στο παρκέ για πρώτη φορά με 5:24 για τη λήξη της τρίτης περιόδου και πέτυχε 11 πόντους.

Δηλαδή με τους 10 του Κιθ Λάνγκφορντ, τους 21 από τους 31 της ΑΕΚ στο β’ 20άλεπτο τους πέτυχαν δύο παίκτες!

Οι ψηλοί της ΑΕΚ, έχασαν τις μάχες για τα ριμπάουντ και έτσι το Ρέθυμνο έφτασε ευκολότερα στο στόχο!

Μόνο ο Λάνγκφορντ με προσωπικές ενέργειες προσπάθησε στο τέλος να ανησυχήσει το Ρέθυμνο μειώνοντας 71-65 από 61-46, αλλά φυσικά δεν έφτανε!

allstarbasket.grΤα δεκάλεπτα: 20-11, 43-36, 61-48, 75-67