Ρέθυμνο

Την πρώτη του νίκη στη Betshop Basket League πέτυχε το απόγευμα του Σαββάτου το Ρέθυμνο! Στο ντεμπούτο του Βαγγέλη Ζιάγκου στον πάγκο του λύγισε στην παράταση τον Χολαργό με 83-76 (καν. αγ. 68-68).

Ήταν ένας αγώνας θρίλερ στο “Μελίνα Μερκούρη” τον οποίο έκριναν για λογαριασμό των γηπεδούχων ο Κέβιν Μπρέισι Ντέιβις (18π.) και ο Στιβ Μπαρτ (17π.) αλλά και τα λάθη του Χολαργού.

Λάθη που είτε αφορούν απώλεια κατοχών, είτε επιλογών, καθώς σε αρκετά σημεία του αγώνα και ειδικά στο τέλος αλλά και στην πεντάλεπτη παράταση η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη τα “θαλάσσωσε”!

Ρέθυμνο

Κι όμως η εκκίνηση του αγώνα συνοδεύτηκε από μια εκπληκτική απόδοση του Χολαργού ο οποίος μετά από 5:10 προηγήθηκε με 17-4 με 4/7 δίποντα και 3/3 τρίποντα, δύο εκ των οποίων από τον Βλάντο Γιάνκοβιτς! Η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη πέτυχε 25 πόντους με 5 τρίποντα (στα 7) στην πρώτη περίοδο ξορκίζοντας τον “δαίμονα” έξω από τα 6.75μ.

Το Ρέθυμνο αντέδρασε, ανέβασε την πίεση στην άμυνά του με αποτέλεσμα να οδηγεί τον Χολαργό σε αρκετά λάθη. Ο Ανδρέας Χριστοδούλου κι ο Στιβ Μπαρτ με την έκρηξη του Κέβιν Μπρέισι Ντέιβις (12 πόντοι με 3/5 τρίποντα) έφεραν το παιχνίδι σχεδόν στα ίσια 37-39 στο ημίχρονο.

Η τρίτη περίοδος ανήκε αποκλειστικά στην ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου. Κράτησε πολύ χαμηλά στο σκορ τον Χολαργό που πέτυχε όλα κι όλα δύο καλάθια στο δεκάλεπτο και σκόραρε κυρίως από τις βολές. Η άνοδος του Ελάιτζα Τζόνσον και η συμβολή πάλι του Χριστοδούλου αλλά και του Ντάνιελς έδωσαν στο Ρέθυμνο προβάδισμα για πρώτη φορά με 51-48 που έφτασε στο +6 (57-51) στη λήξη της περιόδου και στο +8 (61-53) με 7:40 για τη λήξη του αγώνα!

Ρέθυμνο

Ο Χολαργός απάντησε με 6 μαζεμένους πόντους του Ντερίν Ντόρσεϊ που ήταν άποντος, 1 βολή του Γιάνκοβιτς (61-60) και προσπέρασε με 4 πόντους του Φιτζπάτρικ 63-64 και αμέσως μετά με άλλους δύο του Αμερικανού με 65-68 στα 45 δεύτερα για το τέλος!

Ο Στιβ Μπαρτ έφερε με τρίποντο το ματς στα ίσια (68-68) στα 37 δεύτερα. Ωστόσο ο Μιχάλης Καμπερίδης αστόχησε σε τρίποντο, ο Βλάντο Γιάνκοβιτς έκοψε το drive του Συγκούνα στα 10 δεύτερα, και ο Οκερεαφόρ έχασε λέι απ σχεδόν στη λήξη! Με ένα δευτερόλεπτο για τα 40 λεπτά, ο Μπαρτ πρόλαβε και σούταρε για τρεις αλά ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση.

Ρέθυμνο

Ο Μιχάλης Καμπερίδης πέτυχε πέντε συνεχόμενους πόντους για το 73-72 του Χολαργού στα 3:00 για τη λήξη, αλλά μετά ο Χολαργός τα έκανε όλα λάθος! Το Ρέθυμνο προηγήθηκε 79-73 με 7-0 και πήρε τελικά τη νίκη με 83-76.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 37-39, 57-51, 68-68 (καν.αγ.) 87-78 (Παρ.)

ΡΕΘΥΜΝΟ CRETAN KINGS (Ζιάγκος): Ντάνιελς 5, Μπρέισι Ντέιβις 18 (3), Οικονομόπουλος, Ράζης 5 (1), Χριστοδούλου 13 (2), Γλυνιαδάκης, Συγκούνας 4, Μπαρτ 17 (2 τριπ., 6 ασίστ), Καλογιαννίδης, Κλάντον 5, Τζόουνς 1, Τζόνσον 12 (2).

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Αγκμπελέσε, Οκερεαφόρ 6, Καλαϊτζάκης, Φιτζπάτρικ 14 (2 τριπ., 7 ριμπ.), Ντόρσεϊ 6 (1), Σπυριδωνίδης, Καμπερίδης 7 (1), Κώττας 4, Λοβ 14 (2/2 τριπ.), Χόκινς 12, Σκουλίδας 2, Γιάνκοβιτς 10 (2/2 τριπ., 10 ριμπ.)