Την πρώτη του νίκη στην Basket League πέτυχε το Σάββατο ο Απόλλωνας Πάτρας με 78-72 επί της Καρδίτσας στην παράταση, στο κλειστό της Περιβόλας στην Πάτρας.

Ο Ιωάννης Αγραβάνης είχε στείλει τον αγώνα στο επιπλέον πεντάλεπτο με τρίποντό του, (70-70) με 1,7 δεύτερα για το τέλος, με τους γηπεδούχους, να μην κάνουν φάουλ με το σκορ στο 70-67!

Στην παράταση, όμως, οι παίκτες του Νίκου Βετούλα έκαναν 8-0 για το 78-70 με τον Τέιλορ, μεγάλο πρωταγωνιστή της νίκης τους.

Η Καρδίτσα πέτυχε όλους κι όλους 2 πόντους στην παράταση και δεν κατόρθωσε να διεκδικήσει το κάτι παραπάνω.

Ο Ράιαν Τέιλορ ήρθε από τον πάγκο για τον Απόλλωνα, για να πετύχει 13 πόντους στη β’ περίοδο και να τελειώσει τον αγώνα με 24, από 5/7 τρίποντα, ενώ πήρε και 9 ριμπάουντ.

Ο Αντόνιο Ντέιβις Τζούνιορ, είχε 13 πόντους, 9 ριμπάουντ, 5 ασίστ για τους νικητές, που είχαν προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα μέχρι το 36,5, όταν προσπέρασε η Καρδίτσα.

Οι οκτώ συνεχόμενοι πόντοι του Μπέιτμον (πρώτος σκόρερ με 14 πόντους, αλλά με 0/6 τρίποντα) και η δράση του Πρίντζετ, είχαν οδηγήσει στην ανατροπή από τους φιλοξενούμενους ππου προηγήθηκαν με 67-66. Ο Καράμπελας έκανε με 1/2 βολές το 70-67, πριν ισοφαρίσει ο Αγραβάνης με το τρίποντο

Ο Ντελόριε είχε 13 πόντους-10 ριμπάουντ για την ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου, στην οποία επέστρεψαν οι τραυματίες Αθηναίου-Γόντικας, με τον δεύτερο βέβαια, να παίζει μόλις 96 δευτερόλεπτα στον αγώνα.

Tα δεκάλεπτα: 19-16, 40-29, 60-47, 70-70 (κ.α.) 78-72 (παρ.)