Μετά από ένα συναρπαστικό παιχνίδι στην Τιφλίδα, η Ισπανία (4-1) λύγισε 72-69 την Τουρκία (3-2) και κατέκτησε την πρώτη θέση στον Α’ όμιλο του EuroBasket 2022.

Στο πρώτο ημίχρονο τον πρώτο λόγο είχαν οι άμυνες, αλλά η Ισπανία κατάφερε να πάει στα αποδυτήρια με ένα +4 (38-34), στηριζόμενη στα αδέρφια Ερνανγκόμεθ και τον Μπριθουέλα, την ώρα που οι Τούρκοι τα περίμεναν όλα από τους Οσμάν και Σενγκούν.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Ισπανία βρήκε λύσεις από πολλούς παίκτες (σ.σ. σκόραραν και οι 11 που χρησιμοποιήθηκαν, ενώ απουσίασε ο Ρούντι Φερνάντεθ λόγω ενοχλήσεων στο γόνατο) και με τον Γκαρούμπα να βοηθάει σε άμυνα και επίθεση, προηγήθηκε με 56-50 στο 30′.

Η Τουρκία μπήκε δυνατά στην τελευταία περίοδο και με ένα σερί 9-0 προηγήθηκε με 59-56 (33′), όμως η αποβολή του Σενγκούν με 5ο φάουλ έφερε την Ισπανία ξανά στη θέση του οδηγού (65-69) μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό.

Ο Οσμάν μείωσε 68-69 στα 40” με καλάθι και φάουλ, η Ισπανία έκανε μια κακή επίθεση, ο… τραγικός Λάρκιν έκανε λάθος στα 19” και ο ψύχραιμος Γουίλι Ερνανγκόμεθ έβαλε 2/2 βολές (68-71 στα 17”).

Ο Ντίαθ έκανε επίτηδες φάουλ στον… μοιραίο Λάρκιν που έχασε τη δεύτερη βολή (69-71), ο Λορένζο Μπράουν έβαλε κι αυτός 1/2 (69-72), όμως η Ισπανία πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και κατέκτησε την πρώτη θέση στον Α’ όμιλο.

Για την Ισπανία, ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ πέτυχε 15 πόντους και μάζεψε 7 ριμπάουντ, ενώ ο Λορένζο Μπράουν είχε 11 πόντους και 7 ασίστ.

Πρώτοι σκόρερ της Τουρκίας ήταν οι Τσεντί Οσμάν (20π.), Φουρκάν Κορκμάζ (16π.), Αλπερέν Σενγκούν (14π., 12ρ.), ενώ ο Σέιν Λάρκιν έμεινε στους 3 πόντους με 1/6 σουτ, ενώ μοίρασε 6 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα με πρώτη την Τουρκία: 18-17, 34-38, 50-56, 69-72

Δείτε κι άλλες φωτογραφίες από τον αγώνα:

Eurobasket 2022: Πώς διαμορφώνονται τα ζευγάρια στους “16” και τα επόμενα χιαστί

EuroΒasket 2022: Οι τηλεοπτικές μεταδόσεις της Τετάρτης (7/9)

EuroBasket 2022: Σήμερα η τελευταία αγωνιστική σε Α’ και Β’ όμιλο

EuroBasket 2022: Το πανόραμα της διοργάνωσης

EuroBasket 2022: Οι βαθμολογίες των ομίλων

ΕΡΤ: Το καθημερινό πρόγραμμα μεταδόσεων στο Eurobasket 2022