Στη φιλική… επανάληψη των αγώνων της σειράς του περυσινού, μικρού τελικού των play offs, Ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Προμηθέα Πάτρας με 82-76 στο “PAOK Sports Arena” και κατέκτησε την πρώτη θέση του τουρνουά “Συμεών Μαυροσκούφης”.

Ο Προμηθέας Πάτρας προηγήθηκε στο πρώτο ημίχρονο με 39-42, αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με ένα επί μέρους σκορ 29-15 στην τρίτη περίοδο προηγήθηκε με διψήφια διαφορά (68-57).

Η διαφορά για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου έφτασε έως τους 17 πόντους  (77-60) στο τέταρτο δεκάλεπτο!

Το δίδυμο Φιλ Γκος-Γουίλιαμ Χάτσερ ήταν πάλι καταλυτικό, αφού ηγήθηκε στο σκοράρισμα για τον ΠΑΟΚ με 21 και 16 πόντους αντίστοιχα. Θετικός ήταν κι ο Τζαμάλ Τζόουνς ο οποίος πέτυχε 10 πόντους.

Ο Σαλούστρος με τον Μπράουν ήταν πρώτοι σκόρερ των Πατρινών, ενώ ο Δημήτρης Κατσίβελης πέτυχε 8 πόντους απέναντι στην ομάδα στην οποία αγωνίστηκε πέρυσι.

Για τον ΠΑΟΚ δεν αγωνίστηκε ο Τζόρντιν Γουίλιαμς.

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 39-42, 68-57, 82-76

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Τζόουνς 10 (1), Μορέιρα 6, Χρυσικόπουλος 2, Σχίζας 5 (1), Κόνιαρης 2, Μαργαρίτης 7, Ζάρας 2, Πόουπ 7, Χάτσερ 16 (3), Γκάρετ 4, Γκος 21 (4).

Προμηθέας Πάτρας (Γιατράς): Γκίκας 10 (2), Τσαϊρέλης 10 (2), Γερομιχαλός 7, Καραϊσκος, Κασελάκης 4, Σαλούστρος 13, Κατσίβελης 8, Μέιερ , Μπράουν 11 (1), Λαναράς 2, Έλις 8, Μαντζούκας 3 (1).