Την πρώτη του νίκη στο τουρνουά Costa del Sol στην Ανδαλουσία της Ισπανίας φιλικό πέτυχε ο Ολυμπιακός το βράδυ της Πέμπτης (13/09) απέναντι στην Ουνικάχα Μάλαγα. Οι “ερυθρόλευκοι” πήραν, σχετικά εύκολα, την νίκη με 94-77 με την έκπληξη της ομάδας του Ντέιβιντ Μπλατ να ακούει στο όνομα Κλιντ Τσάπμαν.

Νωθρά ξεκίνησε τον αγώνα ο Ολυμπιακός, καθώς βρέθηκε πίσω στο σκορ με 10 – 5, ενώ παρουσιάστηκαν και σημαντικά προβλήματα μέσα στο “ζωγραφιστό”. Ωστόσο, με διαδοχικά τρίποντα από τον Σπανούλη και τον Χάρις οι “ερυθρόλευκοι” κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά. Τρία λεπτά πριν από τη λήξη της πρώτης περιόδου και μετά την είσοδο του Κλιντ Τσάπμαν ο Ολυμπιακός πήρε τα ηνία του παιχνιδιού, καθώς προσπέρασε την Μάλαγα και προηγήθηκε με 22 – 20. Η ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ έδειξε διάθεση να τρέξει στο ανοιχτό γήπεδο και έβγαλε ενέργεια και στις δύο πλευρές του παρκέ. Τελικά το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 31 – 29 υπέρ του Ολυμπιακού.

Η συνέχεια ήταν ανάλογη. Ο Ολυμπιακός δεν άφησε το γκάζι και ανάγκασε τον προπονητή της Μάλαγα να καλέσει ταιμ αουτ, καθώς έβλεπε την ομάδα του να μην μπορεί να ακολουθήσει τον υψηλό ρυθμό των “ερυθρόλευκων”. Η ομάδα του Μπλατ προηγήθηκε με 31 – 40 στο 14ο λεπτό του αγώνα και έδειξε να μην έχει διάθεση να ρίξει τον ρυθμό που έχτισε καθόλη την διάρκεια του αγώνα. Οι Ανδαλουσιανοί προσπάθησαν να πλησιάσουν το σκορ και το κατάφεραν με αντεπιθέσεις και με σωστή αμυντική λειτουργία. Ο Ολυμπιακός αποσυντονίστηκε και τελικά η Μάλαγα έφτασε το σκορ στο 40 – 44, ένα λεπτό πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου. Τελικά, το πρώτο μισό του αγώνα τελείωσε με την ελληνική ομάδα να προηγείται με 47 – 40 και κατά διαστήματα να αποδίδει ωραίο και γρήγορο μπάσκετ.

Όπως ξεκίνησε ο αγώνας έτσι ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο, με την Μάλαγα να κάνει ένα γρήγορο 7 – 0 και να φτάνει τον Ολυμπιακό. Από αυτό το σημείο και μετά το παιχνίδι έγινε “ροντέο”, με τις δύο ομάδες να τρέχουν πολύ στον αιφνιδιασμό και αν πετυχαίνουν διαδοχικά καλάθια. Στα μέσα της τρίτης περιόδου το παιχνίδι ήταν εξαιρετικά αμφίρροπο με τις δύο ομάδες να είναι, για την περισσότερη διάρκεια, είτε ισόπαλες, είτε για έναν πόντο μπροστά. Ένας πρώην “ερυθρόλευκος” πλήγωσε περισσότερο την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ.

Ο Μπράιαν Ρόμπερτς μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου είχε σημειώσει 20 πόντους και κρατούσε, ουσιαστικά μόνος του την Μάλαγα στο παιχνίδι της νίκης. Το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με 72 – 67.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ξεκίνησε άσχημα και για τις δύο ομάδες, καθώς πρώτο σουτ εντός παιδιάς μπήκε στο 2ο λεπτό, όταν ο Βασίλης Σπανούλης ευστόχησε σε τρίποντο μετά από ολιγωρία της άμυνας της Μάλαγα. Από αυτό το σημείο και μετά ο Ολυμπιακός κατάφερε να πάρει μία σημαντική διαφορά και προηγήθηκε με 81 – 67. Τελικά οι “ερυθρόλευκοι” διατήρησαν μία μεγάλη διαφορά και πήραν την νίκη με 77 – 94. Η έκπληξη για την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ ήταν ο Κλιντ Τσάπμαν,ο οποίος σημείωσε 17 πόντους με 6/6 σουτ δύο πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 29-31, 40-47, 67-72, 77-94

ΜΑΛΑΓΑ (Κασιμίρο): Μουνιόθ, Όκουο 6, Ροντρίγκεθ 3 (1), Σκαριόλο 8 (2), Στίλμα 7 (1), Ντίεθ 6 (9 ριμπάουντ), Ταμπά, Μασιέλ, Ρόμπερτς 24 (5/7 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Γκοντσπάουερ, Γουίλτζερ 16 (2/12 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Σουάρεθ 7 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Τολιόπουλος 2 (4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τουπάν 19 (4/6 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σπανούλης 18 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Χάρις 12 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τσάπμαν 17 (6/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ σε 20 λεπτά), Στυλιανού, Μιλόσεβιτς, Ποκουσέφσκι 2, Μπόγρης 8, ΛεΝτέι 16 (1)