Τιο πρώτο βήμα για την πρόκρισή της στο Final 4 της Euroleague έκανε τη Μ. Τρίτη η Μπαρτσελόνα που νίκησε την Μπάγερν Μονάχου με 77-67 στο Παλάου Μπλαουγκράνα.

Δεν ήταν εύκολο το έργο της ομάδας του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, διότι για μια ακόμα φορά η ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι αποδείχθηκε “σκληρό καρύδι”!

Είναι όμως η ποιότητα και το βάθος που έχει η Μπαρτσελόνα που την καθιστά φαβορί, όχι μόνο στη σειρά αλλά και τη σεζόν φέτος!

Με τον Μίροτιτς σε μέτρια, έως κακή μέρα, τουλάχιστον επθετικά, με 4/11 προσπάθειες, η Μπαρτσελόνα βρήκε στο πρόσωπο του Μπράντον Ντέιβις (19π., 8 κερδισμένα φάουλ, 5 ριμπάουντ) τον ηγέτη, ενώ ο Ντάντε Έξουμ (12π., 4 ασίστ, 4 ριμπάουντ) έκανε το κάτι παραπάνω, κυρίως, όποτε το χρειάστηκε η ομάδα του.

Η Μπάγερν αιφνιδίασε με την ευστοχία της στο πρώτο δεκάλεπτο, όταν προηγήθηκε με 22-13 μετά από 7:08 αγώνα, πριν ο Ντέιβις με τον Λαπροβίτολα (9π. στο Β’ δεκάλεπτο) βάλουν την ομάδα τους σε θέση οδηγού, με ένα επιμέρους 30-11 έως το ημίχρονο (43-33).

H Μπάγερν μείωσε στο 45-43 στα 5:30 για την τρίτη περίοδο, όμως με την άμυνά τους, ειδικά στη ρακέτα τους, οι Καταλανοί πήραν σημαντικό προβάδισμα, που στις αρχές της τελευταίας περιόδου έφτασε στους 14 πόντους, 65-51.

Ο Λούτσιτς (20π.) οδήγησε τη νέα επιστροφή των Γερμανών, που μείωσαν 67-62 στα 5 λεπτά για το τέλος του αγώνα, όμως η Μπάγερν δεν είχε άλλη “βενζίνη” στο “ντεπόζιτο”.

Η Μπαρτσελόνα έκανε σωστή διαχείριση, δίχως λάθη στο φινάλε, ο Ρόκας Γιοκουμπάιτις έκανε δύο συνεχόμενες προσωπικές φάσεις για να στείλει την ομάδα του στο +7 (71-64)  κι ο πρώτος προημιτελικός πέρασε στην ιστορία.

Ο δεύτερος διεξάγεται σε 48 ώρες πάλι στη Βαρκελώνη.

Ο Χίλιαρντ ήταν δεύτερος σκόρερ της Μπάγερν με 12 πόντους.

Ο Νικ Καλάθης έπαιξε 27:01 κι είχε 4 πόντους με 2/2 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 43-33, 62-51, 77-67