Το πρώτο βήμα για την πρόκρισή του στο Final-4 της EuroLeague έκανε την Τετάρτη (26/4) στο “καυτό” ΣΕΦ ο Ολυμπιακός που επικράτησε της Φενέρμπαχτσε με 79-68 στην πρεμιέρα της σειράς τους στα playoffs.

Η ομαδάρα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε το 1-0, ενώ και το Game 2 θα διεξαχθεί στο sold out ΣΕΦ το βράδυ της Παρασκευής (28/4, 21:30).

Σάσα Βεζένκοφ (19π., 6ρ., 3ασ.), Αϊζάια Κάνααν (18π. με 6/7 τρίποντα), Σακίλ ΜακΚίσικ (11π. με 3/4 τρίποντα), Μουσταφά Φαλ (9π. με 3/3 βολές, 3/3 δίποντα, 5ρ., 3ασ., 20 αξιολόγηση), Τόμας Γουόκαπ (7π., 4ασ., 3κλεψ.) και Κώστας Παπανικολάου (3π., 5ρ., 4ασ., 1κλεψ.) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών.

Από τη Φενέρ ξεχώρισαν οι Τζόναθαν Μότλεϊ (15π., 7ρ.), Νταϊσόν Πιέρ (13π.), Μάρκο Γκούντουριτς (12π.) και Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις (11π.).

Ο Νικ Καλάθης είχε 7 πόντους με μόλις 2/11 σουτ και 2 ασίστ, ο Τάιλερ Ντόρσεϊ έμεινε άποντος με 0/3 σουτ, ενώ ο Κώστας Αντετοκούνμπο έπαιξε στα τελευταία δευτερόλεπτα, όταν όλα είχαν κριθεί.

Χωρίς τους τραυματίες Γουίλμπεκιν, Μπούκερ και Μπιέλιτσα, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη πάλεψε για 25-30 λεπτά, αλλά παραδόθηκε στην ανωτερότητα του Ολυμπιακού, που έπαιξε τρομερή άμυνα και είχε 16/29 τρίποντα!

Με τον Τόμας Γουόκαπ να είναι εντυπωσιακός σε άμυνα και επίθεση, ο Ολυμπιακός επέβαλλε τον ρυθμό του στο ξεκίνημα και προηγήθηκε με 14-7 στο 6′.

Η Φενέρμπαχτσε αντέδρασε άμεσα και προσπέρασε με 16-17, κάνοντας ένα επιμέρους 2-10, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 19-21.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο δεύτερο δεκάλεπτο, με τη Φενέρ να έχει επιβάλλει έναν σχετικά αργό ρυθμό και να ελέγχει τον αγώνα φτάνοντας στο +6 (26-32 στο 17′).

Σε εκείνο το σημείο, ο Βεζένκοφ πέτυχε 5 συνεχόμενους πόντους, ο Φαλ ένα γκολ-φάουλ και ο Ολυμπιακός προσπέρασε 34-32.

Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 37-35, με τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου.

Ο Κάνααν πέτυχε 5 τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο φτάνοντας τα 6/7, ο Βεζένκοφ έφτασε τους 19 πόντους, οι ΓουόκαπΦαλ έπαιζαν τρομερή άμυνα και ο Ολυμπιακός ξέφυγε για πρώτη φορά με διαφορά 12 πόντων (63-51 στο 30′).

Με 5 συνεχόμενους πόντους του Γκούντουριτς και ένα καλάθι του Μότλεϊ, η Φενέρ μείωσε σε 63-58.

Ο Σλούκας πέτυχε το πρώτο του καλάθι στον αγώνα και τους πρώτους πόντους του Ολυμπιακού στην τελευταία περίοδο (65-58 στο 33′). Ο Μπλακ έβαλε 2/2 βολές, ο Σλούκας ένα τρίποντο και ο Ολυμπιακός ξέφυγε ξανά με 12 πόντους (70-58 στο 35′).

Ο ΜακΚίσικ έβαλε δύο συνεχόμενα τρίποντα για το 76-61 και όλα τελείωσαν!

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 37-35, 63-51, 79-68.