Ολυμπιακός   κατέλαβε την πρώτη θέση στο “bwin TOURNAMENT AGAINST COVID-19”, ολοκληρώθηκε την Κυριακή (05/09) στο ΣΕΦ επικρατώντας της γαλλικής Μονακό με 98-93 στον τελικό.

Ήταν η ολοκλήρωση της πρώτης σειράς φιλικών προετοιμασίας για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, που έδειξε στο διήμερο στο ΣΕΦ τον προσανατολισμό της:

Ταχύτητα σε όλα τα κομμάτια του παιχνιδιού, ρόλο σε όσο το δυνατόν περισσότερους παίκτες, χαρακτηρίζουν το στιλ του, που φυσικά, θέλει χρόνο, δουλειά κι υπομονή μέχρις ότου φτάσει στο επιθυμητό επίπεδο.

Ενώπιον του κόσμου τους, οι “ερυθρόλευκοι” παρασύρθηκαν στην αρχή του αγώνα από τη διάθεσή τους, έκαναν πολλά λάθη κι η Μονακό προηγήθηκε με 18-7 έπειτα από επτά λεπτά αγώνα και 25-18 στο δεκάλεπτο.

Με κύριους εκφραστές τον Τάιλερ Ντόρσεϊ και τον Σάσα Βεζένκοφ, ο Ολυμπιακός έβγαλε πολύ καλό πρόσωπο επιθετικά στη β’ περίοδο, όπου πέτυχε 37 πόντους για να προηγηθεί με 55-51.

Δεν υπήρξε όμως κομμάτι του αγώνα όπου ο Ολυμπιακός πήρε τη διαφορά, οι Γάλλοι έμεναν κοντά, φόρτωσαν με φάουλ τους ψηλούς της ελληνικής ομάδας, κι ειδικά τον Μουσταφά Φαλ και τον Χασάν Μάρτιν και προσπέρασαν πάλι με 75-72.

Ο αγώνας έμεινε κλειστός έως το τέλος. Ο Βεζένκοφ με τον Λιβιό Ζαν Σαρλ όμως έδωσαν τις επιθετικές λύσεις με τον Ολυμπιακό να παίρνει τη νίκη σε έναν ακόμα αγώνα που άγγιξε τους 100 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-25, 55-51, 72-75, 98-93.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 9, Ντόρσεϊ 20, Λούντζης, Λαρεντζάκης 3, Μόουσα, Φαλ 2, Σλούκας 10, Μάρτιν 11, Βεζένκοφ 24, Ζαν Σαρλ 19, Χρηστίδης, ΜακΚίσικ.

ΜΟΝΑΚΟ (Μίτροβιτς): Λι 13, Άντουσιτς 20, Ντεμάχις 3, Τραορέ 2, Ντιαλό 3, Ουαταρά, Χολ 10, Μότουμ 16, Μοτεγιούνας 18, Μπουτσιέλε 8.