Ο Προμηθέας Πάτρας με ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο επικράτησε του Απόλλωνα στο τοπικό ντέρμπι με 80-71 για την 9η αγωνιστική της Basket League.

Νικητής στο ντέρμπι της Πάτρας ο Προμηθέας κόντρα στον Απόλλωνα με 80-71.

Ανέβηκε στο 3-4 το σύνολο του Χριστόπουλου, ενώ στο 3-6 “έπεσε” εκείνο του Βετούλα.

Ο Τζορτζ Κόντιτ με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν πρώτος σκόρερ για τους νικητές την ώρα που ο Βασίλης Μουράτος πέτυχε 16 “κρίσιμους” πόντους. Ο Αρνόλντας Κουλμπόκα σταμάτησε στους 14 πόντους.

Αντίστοιχα για τον Απόλλωνα, ο Ζώης Καράμπελας πέτυχε 19 πόντους, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ και 6/10 σουτ, ενώ ο Νικ Γκρίφιν είχε 23 πόντους. Στους 11 πόντους σταμάτησε ο Ιμπραχίμ Σίλα.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Ο Απόλλωνας μπήκε με το.. μαχαίρι στα δόντια στο ντέρμπι της Πάτρας και προηγήθηκε με 0-6 μετά από 2′ στο “Δ. Τόφαλος”. Κοντίτ και Κουλμπόκα έδωσαν απαντήσεις για τους γηπεδούχους μειώνοντας ξανά στον πόντο (10-11).

Ο Σίλα ανέλαβε δράση και έστειλε τους φιλοξενούμενους στο +8 για πρώτη φορά στο παιχνίδι, ωστόσο με ένα σερί 10-0 ο Προμηθέας κατάφερε να φτάσει το σύνολο του Βετούλα, ισορροπώντας στο 22-22 στο 10′.

Βελτιωμένη η ομάδα του Χριστόπουλου στη δεύτερη περίοδο και παρά τα χαμηλά ποσοστά ευστοχίας κατάφερε να διατηρήσει ισχνό προβάδισμα μέχρι το ημίχρονο την ώρα που ο Γκρίφιν ασκούσε το αντίπαλο δέος έχοντας ήδη 17 πόντους (3/3 δίποντα, 3/6 τρίποντα και 2/3 βολές) στο ημίχρονο (41-37).

Η αντίσταση του Απόλλωνα κάμφθηκε στην επιστροφή από τα αποδυτήρια και με ένα συντριπτικό 23-6 στο τρίτο δεκάλεπτο ο Προμηθέας βρέθηκε στο +21 στο 30′. Μάλιστα οι 4 από τους 6 πόντους ανήκαν στον Νικ Γκρίφιν από τους φιλοξενούμενους.

Το σύνολο του Βετούλα πήρε το αίμα του… πίσω, αφού στην εκκίνηση της τελευταίας περιόδου με ένα 12-0 μπήκε ξανά στον αγώνα για το 64-55 (35′). Ο Καράμπελας ήταν εντυπωσιακός έχοντας 15 πόντους στο δεκάλεπτο!

Ο Προμηθέας βρήκε λύσεις παρότι είδε τους αντιπάλους να πλησιάζουν σε απόσταση αναπνοής και τελικά εξασφάλισε το ροζ φύλλο αγώνα με 80-71.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 41-37, 64-43, 80-71