Την πρώτη της εντός έδρας νίκη πέτυχε η Βιλερμπάν επικρατώντας εμφατικά της Μπασκόνια με 87-61 για την 5η αγωνιστική της EuroLeague.

Με ένα απίστευτο πρώτο δεκάλεπτο, η Βιλερμπάν “έσβησε” την Μπασκόνια, για να πανηγυρίσει τη 2η νίκη της στη διοργάνωση με 87-61.

Ρέτιν Ομπασοχάν και Τζόνα Μάθιους πέτυχαν από 13 πόντους και ακολούθησαν οι Ντέιβιντ Λάιτι και Γιουσουφά Φαλ με 11 πόντους ο καθένας.

Για την Μπασκόνια ο Ρόκας Γκιεντράιτις έβαλε 14 πόντους και ο Ντάριους Τόμπσον 11.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Το σύνολο του Τι Τζέι Πάρκερ έμεινε στα ίδια επίπεδα με τους Βάσκους μέχρι το 10-10. Τότε, με ένα απίστευτο σερί 20-0 έβαλε από νωρίς στα δύσκολα τους φιλοξενούμενους που δεν έβρισκαν λύσεις στο παρκέ του “Αστρομπάλ”.

Με το 48-30 στο ημίχρονο και τις δυο ομάδες να έχουν σταθερά διαφορά άνω των 15 πόντων, η εικόνα δεν άλλαξε στην επανάληψη με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται στο 73-52 χάρη στα δύο κολλητά τρίποντα των Πονς και Ομπασοχάν.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού οι γηπεδούχοι δε σταμάτησαν να “βομβαρδίζουν” την μπασκέτα των Ισπανών με τον Μάθιους να υπογράφει το 79-54 στο 34′. Με τη Μπασκόνια να τα έχει βρει… σκούρα η Βιλερμπάν πανηγύρισε τη 2η νίκη της στη διοργάνωση μπροστά στο κοινό της.

Τα δεκάλεπτα: 24-10, 48-30, 73-52, 87-61