Σε ένα ματς για γερά νεύρα η Άλμπα Βερολίνου κατάφερε να βγει νικήτρια στην παράταση κόντρα στην  Αρμάνι Μιλάνο για τη 2η αγωνιστική της EuroLeague με 80-74.

Σε “θρίλερ” μετέτρεψε η Αρμάνι την πρώτη αναμέτρηση της σεζόν στο “Mediolanum Forum” για την Ευρωλίγκα κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου.

Ο Ισραηλινός, Ταμίρ Μπλατ ήταν ο κορυφαίος με 13 πόντους για τους νικητές, ενώ τόσους πέτυχε και ο Τζαλίν Σμιθ.

Για την Αρμάνι ο Πάνγκος σταμάτησε στους 16, ενώ ο Σιλντς στους 15.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Με τους Γερμανούς να έχουν ξεκινήσει καλύτερα στο Μιλάνο, η ομάδα του Μεσίνα δυσκολεύτηκε να τους περιορίσει επιθετικά και βρέθηκε γρήγορα να χάνει με κάτι παραπάνω από double score (6-13 στο 6′). Ο Σίλντς προσπάθησε να μειώσει, ωστόσο με 5 σερί πόντους ο Σνάιντερ πέτυχε το 12-26 στο τέλος της 1ης περιόδου.

Βελτιωμένη στο δεύτερο δεκάλεπτο η γηπεδούχος ομάδα βρήκε σκόρ από τον Μπάρον και τον Τονούτ με τη διψήφια διαφορά να παραμένει (21-33 στο 15′). Με νέο σερί του Τονούτ η Άλμπα είδε την Αρμάνι να μειώνει στους 8 πόντους στο ημίχρονο (30-38).

Στην επιστροφή ο Γουέτζελ “βομβάρδιζε” την αντίπαλη μπασκέτα για την Άλμπα με τους Πάνγκος, Χολ και Ντέιβις να απαντούν για την Αρμάνι (44-49 στο 26′). Με 6 σερί πόντους ο Σμιθ διαμόρφωσε το σκορ στο τέλος της 3ης περιόδου σε 51-60.

Το τελευταίο δεκάλεπτο μετέτρεψε το “Mediolanum Forum” σε ροντέο! Μετά από αρκετά άστοχα σουτ και στις δυο πλευρές του παρκέ η Αρμάνι πέρασε στην αντεπίθεση, για να βρεθεί στο -4 (62-66 στο 35′) με τρίποντα του Πάνγκος.

Με νέο κρίσιμο σουτ του Πάνγκος πίσω από τα 6,75 και ένα ζευγάρι εύστοχων βολών η Αρμάνι ισοφάρισε στο 70-70. Ο Μέλι αστόχησε για τρεις στην εκπνοή και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, τόσο η Αρμάνι, όσο και η Άλμπα με 1/5 σουτ διατήρησαν την ισοπαλία. Ο Μπλατ πήγε στη γραμμή των ελευθέρων βολών και έκανε το 74-72, με τον Σιλντς να απαντάει για το 74-74.

Με τρίποντο του Μπλατ η Άλμπα βγήκε μπροστά (77-74)! Ο Σιλντς δεν μπόρεσε να απαντήσει με τον Μεσίνα να κάνει challenge. Με 7.7 στο ρολόι και τον Ιταλό τεχνικό να μη δικαιώνεται η Άλμπα πέτυχε νέο τρίποντο για το τελικό 80-74

Τα δεκάλεπτα: 12-26, 30-38, 51-60, 70-70 (κ.δ.),  (παρ.)