Ο Προμηθέας Πάτρας έφυγε νικητής από το Λαύριο στην πρεμιέρα της Basket League έχοντας επικρατήσει με 80-90.

Με νίκη σημαδεύτηκε η πρεμιέρα της Basket League για τον Προηθέα. Οι Πατρινοί παρότι πρηγήθηκαν με 11 στο ημίχρονο, μπήκαν σε περιπέτειες απέναντι στο αξιόμαχο Λαύριο, αλλά τελικά υπερασπίστηκαν τον τίτλο του φαβορί και έφυγαν με το ροζ φύλλο αγώνα από το Λαύριο.

Ο Τζόε Γιανγκ δεν αγωνίστηκε με απόφαση του Μάκη Γιατρά λόγω ενός προσωπικού θέματος.

Πρωταγωνιστές για τους νικητές ήταν οι Κουλμπόκα και Κάουαν με 20 πόντους έκαστος, ενώ ο πρώτος είχε και 10 ριμπάουντ. Στους 15π. σταμάτησε ο Σίμπσον με 5/9 τρίποντα.

Από την ομάδα του Σερέλη, ξεχώρισε ο Φλαγκ, ο οποίος έκανε νταμπλ-νταμπλ με 19π. και 12 ριμπάουντ.

Η εξέλιξη του ματς

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα στη Λαυρεωτική. Το προβάδισμα άλλαξε πολλές φορές χέρια με το πρώτο πεντάλεπτο να βρίσκει το σκορ στο 9-9. Ο Προμηθέας ολιγώρησε στην άμυνα και άφησε το Λαύριο να προηγηθεί με +5 (21-16  στο 8’).

Οι Πατρινοί επέμειναν στο περιφερειακό σουτ , προκειμένου να “ροκανίσει” τη διαφορά, ωστόσο το πρώτο δεκάλεπτο ανήκε στους γηπεδούχους (26-21).

«Βροχή» τριπόντων ακολούθησε και στις δυο πλευρές του παρκέ στα πρώτα λεπτά του δευτέρου δεκαλέπτου για το 29-29 στο 7’.

Στη συνέχεια οι παίκτες του Γιατρά κυριάρχησαν τόσο στη ρακέτα, όσο και στα ριμπαόυντ (12-22 στο ημίχρονο) για να προηγηθούν με +11 στην ανάπαυλα του ημιχρόνου (43-54).

Στην επιστροφή με ένα ξέσπασμα του Λαυρίου (13-4) οι παίκτες του Σερέλη πλησίασαν επικίνδυνα στο σκορ (56-58 στο 24′). Κάουαν και Κουλμπόκα με ένα νέο σερί έδωσαν “ανάσα” στον Προμηθέα (56-64), ωστόσο Γερομίχαλος και Νικολαϊδης απάντησαν και έφεραν ξανά το ματς σε ισορροπία (64-66 στο 28:30′).

Οι παίκτες του Μάκη Γιατρά ανέβασαν στροφές και έκλεισαν το 30ο λεπτό στο 66-73, έχοντας “χτίσει” ένα μαξιλαράκι ασφαλείας.

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν το μομέντουμ και στην έναρξη του τέταρτου δεκαλέπτου με τους γηπεδούχους να μην μπορούν να βρουν λύσεις και στις δυο πλευρές του παρκέ.

Οι Πατρινοί βρέθηκαν στο +13 (75-88) 2:20 πριν από το φινάλε και κάπως έτσι πανηγύρισαν το πρώτο τους “διπλό” στη φετινή σεζόν της Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 26-21, 43-54, 66-73, 80-90