Άλμπα

Η Άλμπα Βερολίνου πήρε μία δραματική νίκη επί της Βιλερμπάν στο Αστρομπάλ, με 95-89, στο πλαίσιο της 29ης αγωνιστικής της Euroleague.

Με αυτήν τη νίκη της η Άλμπα Βερολίνου βελτίωσε το ρεκόρ της σε 11-18, ενώ από την άλλη η Βιλερμπάν υποχώρησε στο 12-17.

Μπορεί η Βιλερμπάν για τρία δεκάλεπτα να είχε το προβάδισμα στην αναμέτρηση, αλλά στην τέταρτη περίοδο, η Άλμπα αφυπνίστηκε.

Μπαίνοντας στο τέταρτο δεκάλεπτο, η γαλλική ομάδα ήταν μπροστά στο σκορ με 73-70, αλλά οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν και μπόρεσαν να ισοφαρίσουν σε 77-77, με τρίποντο του Έρικσον.

Το παιχνίδι, συνεχίστηκε στον ίδιο ρυθμό με την Άλμπα να παίρνει προβάδισμα με τέσσερις πόντους (85-89) δύο λεπτά πριν από τη λήξη της αναμέτρησης. Η ομάδα του Τι Τζέι Πάρκερ, ωστόσο, ισοφάρισε εκ νέου σε 89-89, αλλά ο Φοντέκιο με τρίποντό του έβαλε την Άλμπα μπροστά με 89-92, δίνοντας με αυτόν τον τρόπο το… τελειωτικό χτύπημα στους γηπεδούχους.

Πολύ καλός για την Άλμπα ήταν ο Φοντέκιο με 19 πόντους, όπως επίσης εξαιρετικός ήταν και ο Πέιτον Σίβα με 21. Από πλευράς Βιλερμπάν ο Γιαμπουσέλε τελείωσε την αναμέτρηση με 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 30-23, 52-43, 73-70, 89-95