Με ένα εκρηκτικό δεύτερο ημίχρονο  η Μπαρτσελόνα επιβεβαίωσε την καθολική της υπεροχή επί της Τενερίφης την οποία συνέτριψε με 112-69 τη Δευτέρα (7/6) στον πρώτο ημιτελικό της Liga Endesa.

Μετά το 43-36 του πρώτου ημιχρόνου, που έδινε μεν το προβάδισμα στους Καταλανούς, όχι όμως και δεδομένα την επικράτηση, ήλθε μια απίθανη τρίτη περίοδος όπου οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους έσπασαν τα κοντέρ!

Πέτυχαν 40 πόντους με 9/12 δίποντα, 7/8 τρίποντα, 1/1 βολή και… εξαφανίστηκαν από το οπτικό πεδίο της, τρίτης φέτος στην κανονική περίοδο, Τενερίφης, αφού το ταμπλό του Παλάου Μπλαουγκράνα έγραψε 83-54 μετά από 30 λεπτά!

Το πόδι δεν ξεκόλλησε από το γκάζι για μεγάλο μέρος της τελευταίες περιόδου, με την Μπαρτσελόνα να φτάνει στο +43 (101-58) με 4:42 για το τέλος.

Ο Νίκολα Μίροτιτς πέτυχε 21 πόντους σε 18:23, ο Μπολμάρο 17, ο Αμπρίνες και ο Κούριτς από 13, κι ο Νικ Καλάθης είχε 8 πόντους – 7 ασίστ σε 17:29 συμμετοχής.

Στοθυς 11 πόντους έφτασε ο Πάου Γκασόλ ο οποίος έμεινε στο παρκέ 16:02.

Για την Τενερίφη, ο Γκουέρα πέττυχε 14 πόντους και ο Χουέρτας 12. Στους 8 έμεινε ο Γκιόργκι Σερμαντίνι, MVP της κανονικής περιόδου στο πρωτάθλημα Ισπανίας.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 43-36, 83-54, 112-69

Επόμενος ημιτελικός μεταξύ των δύο ομάδων, την Τετάρτη στην Τενερίφη και ο τρίτος θα γίνει πάλι στη Βαρκελώνη, την Παρασκευή.