Καταιγιστικός ο Ολυμπιακός πέρασε με εντυπωσιακό τρόπο από το Λαύριο την Κυριακή με 108-72  για τη 2η αγωνιστική Stoiximan Basket League.

Με απίστευτη ταχύτητα και διάρκεια στο παιχνίδι του, με τρομερή άμυνα ειδικά στη Γ’ περίοδο που έγινε η τεράστια διαφορά και με το γνωστό, μεγάλο rotation, η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε επίδειξη ισχύος στην έδρα της δευτεραθλήτριας Ελλάδας, ομάδας του Λαυρίου.

Οι γηπεδούχοι το πάλεψαν για την πρώτη περίοδο προσπαθώντας να είναι ανταγωνιστικοί, αλλά σιγά-σιγά άρχισε να φαίνεται η τεράστια διαφορά στην ποιότητα και στο βάθος των δύο ομάδων.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 29-22 στο δεκάλεπτο και 49-38 στο ημίχρονο με πολυφωνία στο σκοράρισμα και κορυφαίο σκόρερ τον Γουόκαπ με 7 πόντους, απέναντι σε ένα λαύριο όπου ο Μάρκους Λιούις είχε τον πρώτο λόγο, ο Μουράτος και ο Κακλαμανάκης ακολουθούσαν, αλλά ο Τάισον Κάρτερ ήταν καλά μαρκαρισμένος.

Αυτό όμως που ακολούθησε στην τρίτη περίοδο ήταν καταιγιστικό: Ο Ολυμπιακός ήταν απολαυστικός, “έπνιξε” στην άμυνα ό,τι καλό προσπαθούσε να βγάλει το Λαύριο, εκδήλωσε αστραπιαία επιθέσεις, άριστα οργανωμένες κι έκανε επιμέρους σκορ 39-13!

Σε αυτό το διάστημα ο Ολυμπιακός είχε 7/12 δίποντα, 6/9 τρίποντα και 7/10 βολές, με τον Τάιλερ Ντόρσεϊ να κλέβει την παράσταση: σε αυτό το δεκάλεπτο ο ομογενής γκαρντ πέτυχε 17 πόντους (4 περισσότερους από όσους όλο το Λαύριο) και οδήγησε τον Ολυμπιακό στο 88-51 των 30 λεπτών!

Η διαφορά έφτασε και στους 4-0 πόντους 102-62 και 104-64 κι αν οι παίκτες του δεν υπέπιπταν σε 6 λάθη στο τελευταίο τρίλεπτο θα είχε εκτοξευτεί!

Τα δεκάλεπτα: 22-29, 38-49, 51-88, 72-108