Τη δεύτερη νίκη του στη Stoiximan Basket League, πέτυχε το Σάββατο ο Ηρακλής με 77-67 επί του Ιωνικού στο κλειστό του Πλάτωνα που φιλοξένησε αγώνα μεγάλης κατηγορίας μετά από 33 χρόνια!

Ο Ηρακλής καθάρισε στην τελευταία περίοδο με μυαλωμένο παιχνίδι στοχεύοντας στην αντίπαλη ρακέτα, ενώ ο Ιωνικός δίχως τον Βασίλη Τολιόπουλο και με υπηρεσιακό προπονητή τον Άγγελο Τσίκληρα πάλεψε, αλλά υστέρησε στο 4ο δεκάλεπτο.

Γνώρισε δε, την τέταρτη ήττα του σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα.

Ο Βασίλης Καββαδάς πέτυχε 10 από τους 12 πόντους του στη Δ’ περίοδο και μάλιστα τους οκτώ τελευταίους της ομάδας του, προσφέροντας την ασφάλεια, όταν ο Ιωνικός μείωσε 63-69 με 2:46 για το τέλος.

Ήταν η τελευταία αντεπίθεση του Ιωνικού που έκανε 9-0 σερί, με 6 πόντους του Νικ Ζάισλοφτ (14π.) και 3 του Νίκου Χουγκάζ (13π.-9 ριμπ.) κι επέστρεψε από το εις βάρος του 54-69 στο 36′.

Ο Δημήτρης Βεργίνης πέτυχε 13 πόντους για τον Ηρακλή, οκτώ εκ των οποίων όταν έγινε η μεγάλη διαφορά μετά το 49-50 της τρίτης περιόδου.

Ο Μιχάλης Τσαϊρέλης πρόσφερε 11 πόντους και 7 ριμπάουντ ολοκληρώνοντας μια τριάδα Ελλήνων που ήταν πρωταγωνιστές για την ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου.

Σημαντική ήταν κι η συνεισφορά του Σκάιλερ Μπόουλιν με 12 ασίστ!

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 35-34, 49-50, 67-77