Τη 14η νίκη του στους 15 τελευταίους αγώνες πρωταθλήματος, σημείωσε το Σάββατο (20/3) στο Αγρίνιο το Λαύριο το οποίο επικράτησε με 79-75 του μαχητικού Μεσολογγίου για τη 18η αγωνιστική της Stoiximan Basket League!

Όσο κι αν είχε το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη ζορίστηκε από αυτήν του Ντίνου Καλαμπάκου που δίχως τον Πουαριέ, πάλευε με νύχια και με δόντια για την 5η φετινή της νίκη.

Τη διαφορά έκαναν στο τέλος τα τρίποντα του Κάρτερ και του Κόζι.

Με 5:45 για τη λήξη, το Μεσολόγγι είχε σταθεί ηρωικά και είχε μειώσει στον πόντο τη διαφορά, 68-69!

Όμως οι δύο Αμερικανοί του Λαυρίου πέτυχαν δύο συνεχόμενα τρίποντα για το 75-58 που αποτέλεσε “μαξιλάρι” ασφαλείας για τους φιλοξενούμενους.

Ο Γιάννης Σαχπατζίδης (19π.-10 ριμπάουντ) μείωσε 72-76 και στα 12 ο Γκότσερ (17π.) σε 75-78 όμως ο Κόζι ευστόχησε σε μια βολή στα 10 δεύτερα και σφράγισε τη νίκη της ομάδας του, αφού το επόμενο τρίποντο του Γκότσερ ήταν άστοχο!

Κι αυτό ήταν τελικά το στοιχείο που έκανε τη μεγάλη διαφορά στον αγώνα!

Το Μεσολόγγι είχε 3/20 τρίποντα, έναντι 8/25 του Λαυρίου και μολονότι και τα 3 εύστοχα των γηπεδούχων ήλθαν στην τελευταία περίοδο, δεν αρκούσαν.

Οι γηπεδούχοι πέτυχαν 44 πόντους μέσα στην αντίπαλη ρακέτα, όμως τους στοίχησαν και τα επιθετικά ριμπάουντ του Λαυρίου.

Ο Άλφα Ντιαλό είχε 11 πόντους και άλλα τόσα ριμπάουντ για τους νιξκητές. Πρώτος σκόρερ του Λαυρίου ήταν ο Κάρτερ με 16 πόντους, οι 14 εκ των οποίων ήλθαν στο δεύτερο ημίχρονο, ενώ κι ο Γκλεν Κόζι, πέτυχε 8 από τους 10 πολύτιμους πόντους του, στο δεύτερο μισό.

Άλλους 11 πόντους είχε ο Βασίλης Μουράτος και 9 ο Ανοσίκε.

Πλην των Σαχπατζίδη-Γκότσερ, το Μεσολόγγι είδε τον Λάιονς να έχει 12 πόντους (αλλά με 1/7 τριπ.) και τον Ντέιβις να προσθέτει 10.

Κι οι δύο ομάδες, έχασαν από δέκα βολές!

Τα δεκάλεπτα 18-23, 35-43, 56-64, 75-79