Ένας “καυτός” Καναδάς, συνέτριψε με το εντυπωσιακό 122-88 τη Νέα Ζηλανδία σε φιλικό αγώνα προετοιμασίας για το Παγκόσμιο Κύπελλο που διεξήχθη στο Σίδνεϊ, στην Αυστραλία.

Η ομάδα του Νικ Νερς, είχε πέντε παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων και είχε σταθερότητα στην απόδοσή της, καθώς πέτυχε από 61 πόντους σε κάθε ημίχρονο.

Με ψηλά ποσοστά ευστοχίας στα δίποντα (27/42) και 16/36 τρίποντα, οι Καναδοί είχαν μεγάλο προβάδισμα από την αρχή του αγώνα με τη Νέα Ζηλανδία. Προηγήθηκαν με 35-16 στην πρώτη περίοδο (!) και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με σκορ 61-37!

Δείτε τις καλύτερες φάσεις του Καναδά στο πρώτο ημίχρονο

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν και στο δεύτερο μισό του αγώνα, απέναντι σε μια Νέα Ζηλανδία που σούταρε 46 τρίποντα και 32 δίποντα!!!

Το πιο σημαντικό στοιχείο, όμως, για τον Καναδά, είναι ότι κυριάρχησε στο ριμπάουντ (53-33) και διατήρησε εύκολα τη διαφορά που είχε από το πρώτο ημίχρονο.

Ο Άαρον Μπεστ πέτυχε 20 πόντους με 4/8 τρίποντα για τον Καναδά, 17 πρόσθεσε ο Άντριου Νέμπχαρντ και 16 ο Όσι Μπρίσετ.

Δεν αγωνίστηκε ο Κάιλ Γουίλτζερ, ενώ ο έταιρος άλλοτε παίκτης του Ολυμπιακού, Κεμ Μπιρτς πέτυχε 4 πόντους.