Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ νίκησε τον ΠΑΟΚ με 88-83 σε φιλικό αγώνα ο οποίος διεξήχθη νωρίς το απόγευμα του Σαββάτου (01/09) στο κλειστό της Πορταριάς Πηλίου, με κορυφαίους τους νεοαποκτηθέντες, Κιθ Λάνγκφορντ και Ιωάννη Παπαπέτρου.

Ο Αμερικανός γκαρντ και ο Έλληνας φόργουορντ έδωσαν την ώθηση στην ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ και ξέφυγε στο σκορ, στην τρίτη περίοδο.

Συγκεκριμένα χάρις σε αυτό το δίδυμο ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ έτρεξε ένα σερί 16-0 και το ισόπαλο 47-47 έγινε 63-47, πέντε λεπτά έπειτα από την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου.

Ο ΠΑΟΚ ήταν μαχητικός, κοίταξε στα μάτια τον αντίπαλό του, μολονότι αγωνίστηκε δίχως τον Τζαμάλ Τζόουνς λόγω ενοχλήσεων από το φιλικό με τον Ολυμπιακό και πλησίασε πάλι στο σκορ, μειώνοντας μέχρι τους τέσσερις πόντους, 80-76 με 2:30 για το φινάλε!

Ο Λούκας Λεκαβίτσιους απάντησε αμέσως με τρίποντο για το 83-76 για να φτάσουν οι δύο ομάδες στο τελικό 88-83.

Κορυφαίοι παίκτες για την ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου ήταν ο Βαγγέλης Μαργαρίτης και ο Ανγκολέζος σέντερ Γιανίκ Μορέιρα.

Πολύ καλός στο πρώτο μισό του αγώνα, ήταν κι ο Φιλ Γκος.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 53-47, 75-65, 88-83

Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ: Καλάθης 8 (2), Λεκαβίτσιους 13 (2), Λάνγκφορντ 14 (2), Παππάς 3, Σακελλαρίου 3 (1), Λοτζέσκι 3 (1), Παπαπέτρου 6, Αντετοκούνμπο 4, Μήτογλου 9 (1), Γκιστ 13, Λάσμε 4, Βουγιούκας 2, Παπαγιάννης 3, Τόμας 3

ΠΑΟΚ: Κόνιαρης 3 (1), Χάτσερ 7, Γουίλιαμς 7 (1), Γκος 10 (2), Ζάρας 6 (2), Σχίζας 2, Χρυσικόπουλος 12, Μαργαρίτης 16, Πόουπ 5 (1), Μορέιρα 15