Στην πρώτη του ήττα υποχρέωσε η Μπούντουτσνοστ τον  Προμηθέα Πάτρας στο Μαυροβούνιο για την 3η αγωνιστική του EuroCup επικρατώντας με 95-89.

Ο Προμηθέας με ένα απίστευτο τέταρτο δεκάλεπτο, γύρισε από το -20, έστειλε το ματς στην παράταση αλλά στις λεπτομέρειες η Μπούντουτσνοστ εξασφάλισε το ροζ φύλλο αγώνα στο Μαυροβούνιο.

Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για τους Αχαιούς στη διοργάνωση που πλέον είναι στο 2-1.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Φιλ Μπουθ με 18 πόντους, έχοντας πετύχει κρίσιμα καλάθια για την έκβαση της αναμέτρησης. Στους 14π. σταμάτησε ο Άλφα Κάμπα.

Για την ομάδα του Μάκη Γιατρά, ο Τζο Γιανγκ σημείωσε 20 πόντους (5 ασίστ, 2 τάπες), ενώ ο Άντονι Κάουαν είχε 15π..

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Δυναμικό ξεκίνημα και στις δυο πλευρές του παρκέ στη Μοράτσα. Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με την Μπούντουτσνοστ να βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση στο μεγαλύτερο μέρος της 1ης περιόδου με τον Χέινς πρωταγωνιστή. Ο Κακλαμανάκης μείωσε για τους Αχαιούς που βρέθηκαν στο -3 στο 10ο λεπτό.

Με την άμυνα της ομάδας του Μάκη Γιατρά να μην αποδίδει, οι φιλοξενούμενοι είδαν τους Μαυροβούνιους να ξεφεύγουν στο σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο μετά από 14′ αγωνα (41-31) με τον Κάμπα να ηγείται των γηπεδούχων.

Χωρίς λύσεις στην επίθεση και με παθητικότητα στην άμυνα ο Προμηθέας είδε την Μπούντουτσνοστ να πηγαίνει στα αποδυτήρια στο +15 (50-35).

Μουράτος και Κουλμπόκα βγήκαν μπροστά για τους Πατρινούς, ωστόσο Κάμπα και Χέινς ήταν ασταμάτητοι επιθετικά με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 69-52.

Οι φιλοξενούμενοι, με τον Τζο Γιανγκ να κάνει πράγματα και θαύματα και τον Άντονι Κάουαν να τον ακολουθεί, πάτησαν το γκάζι στην τελευταία περίοδο στο Μαυροβούνιο, για να φέρουν ξανά το ματς σε ισορροπία (79-79 στο 39′).

Ο Γιανγκ έκανε το 79-81 αλλά ο Μπουθ απάντησε με το ματς να πηγαίνει στην παράταση (81-81).

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Προμηθέας δε σκόραρε για 3:30΄με αποτέλεσμα να επιτρέψει στη Μπούντουτσνοστ να ξεφύγει εκ νέου (95-82 με 37″ για το τέλος). Κάουαν και Γκίκας έκαναν ένα 7-0 για τους φιλοξενούμενους αλλά δεν ήταν αρκετό για την ανατροπή με το τελικό 95-89.

Τα δεκάλεπτα: 26-23, 50-35, 69-52, 81-81 κ.δ., 95-89 (παρ.)