Οι τρεις κορυφαίοι παίκτες των 8 αγώνων που έγιναν τα ξημερώματα του Σαββάτου (17/11) στο ΝΒΑ ήταν χωρίς καμία αμφιβολία οι Άντονι Ντέιβις, Κάιρι Ίρβινγκ και Τζίμι Μπάτλερ!

Ο “φρύδιας” μέτρησε 43 πόντους, 17 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα σε 40 λεπτά στη νίκη των Νιού Όρλεανς Πέλικανς με 129-124 επί των Νιού Γιόρκ Νικς! Ο Ντέιβις είχε 10/15 βολές, 15/21 δίποντα και 1/4 τρίποντα.

Ο Κάιρι Ίρβινγκ έγινε ο πρώτος παίκτης των Μπόστον Σέλτικς με τουλάχιστον 40 πόντους και 10 ασίστ σε εντός έδρας παιχνίδι, από την εποχή του Λάρι Μπερντ, ο οποίος το είχε καταφέρει τελευταία φορά στις 15/3/1992!

Ο πλέι μέικερ των “Κελτών” τελείωσε τον αγώνα με 43 πόντους, 11 ασίστ, 2 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα και 1 τάπα, έχοντας 4/6 βολές, 15/20 δίποντα και 3/6 τρίποντα σε 38 λεπτά και οδήγησε τους Σέλτικς στη νίκη με σκορ 123-116 επί των Τορόντο Ράπτορς στην παράταση, στο μεγάλο ντέρμπι της Ανατολής!

Τέλος, ο Τζίμι Μπάτλερ στη δεύτερη εμφάνισή του με τη φανέλα των Σίξερς και πρώτη μπροστά στο κοινό της Φιλαδέλφια, οδήγησε τη νέα του ομάδα στη νίκη με 113-107 επί των Γιούτα Τζαζ, έχοντας 28 πόντους, 7 ασίστ, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα, σουτάροντας με εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας. Μέτρησε 10/12 δίποντα, 2/3 τρίποντα και 2/5 βολές!