Ρεάλ-Ζαλγκίρις

Πατώντας γκάζι στη δεύτερη περίοδο, η Ρεάλ Μαδρίτης επιβλήθηκε 96-69 της Ζαλγκίρις Κάουνας και έπιασε τον Ολυμπιακό στην κορυφή με ρεκόρ 17-7.

Αντίθετα, έπειτα από το πέρας 25 αγωνιστικών στη EuroLeague, η λιθουανική ομάδα υποχώρησε στο 13-12.

Πέντε διψήφιους ανέδειξε απόψε η Ρεάλ Μαδρίτης: τον Ντζάναν Μούσα (17π.), τον Έντι Ταβάρες (16π.), τον Γκάμπριελ Ντεκ (12π.), τον Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος (12π.) και τον Βενσάν Πουαριέ (11π.-8ρ.).

Στον αντίποδα, μόνο ο Ίγκνας Μπραζντέικις πέρασε το φράγμα των 10 πόντων (16), ενώ μάζεψε και 4 ριμπάουντ.

Η Ρεάλ είχε τρομερό ποσοστό στα δίποντα (73,2%) και 38,9% στα τρίποντα, ενώ υπερίσχυσε σε ριμπάουντ (35-29), ασίστ (23-14), κλεψίματα (10-7) και λάθη (12-15).

Να σημειωθεί ότι πριν από το τζάμπολ του αγώνα κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των βετεράνων ποδοσφαιριστών της μαδριλένικης ομάδας Αμάνθιο Αμάρο και Πασκουάλ Μπαμπιλόνι, οι οποίοι απεβίωσαν αυτήν την εβδομάδα.

H Ζαλγκίρις κρατούσε πολύ καλά στο πρώτο δεκάλεπτο και, μάλιστα, μπήκε στο δεύτερο με υπέρ της προβάδισμα, ώσπου όλα άλλαξαν.

Το 24-25 μετατράπηκε σε 45-28, ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τη Ρεάλ στο +15 και απόλυτο αφεντικό του αγώνα.

Σην τρίτη περίοδο, η ομάδα του Τσους Ματέο φρόντισε να ανεβάσει κι άλλο τη διαφορά, φτάνοντας μέχρι το +29, ενώ ανάλογη ήταν η εικόνα και στην τελευταία παρτίδα της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 53-38, 76-52, 96-69