Καρδίτσα-Λαύριο

Τη νίκη που χρειαζόταν για να εξασφαλίσει και μαθηματικά την παραμονή στην Basket League πανηγύρισε το Λαύριο, το οποίο επικράτησε 85-70 στην Καρδίτσα.

Μετά το πέρας 20 αγωνιστικών, η ομάδα του Γιώργου Λιμνιάτη ανέβηκε στο 6-14, ενώ εκείνη του Νίκου Παπανικολόπουλου έπεσε στο 4-16.

Η Καρδίτσα έχει μπροστά της το παιχνίδι στο ΣΕΦ με τον Ολυμπιακό και εν συνεχεία τον εντός έδρας “τελικό” με τον Ιωνικό, ο οποίος στην αναμέτρηση του α’ γύρου είχε επικρατήσει 78-71.

Στο ενδιάμεσο, η ομάδα της Νίκαιας υποδέχεται το αδιάφορο πλέον Λαύριο και αν επικρατήσει θα έχει κάνει ένα μεγάλο βήμα για την παραμονή.

Πάντως, με τόσα προβλήματα που υπάρχουν στο “κυανόλευκο” στρατόπεδο το τελευταίο διάστημα, ουδείς μπορεί να πει με βεβαιότητα ότι η Καρδίτσα είναι αουτσάιντερ.

Τζάστιν Γκρέι (25π.), Σίριλ Λάντζεβαϊν (21π.-12ρ.), Αρ Τζέι Κόουλ (12π.-5ρ.-6ασ.), Αλέξανδρος Νικολαΐδης (12π.-6ασ.) και Σάβιον Φλαγκ (11π.-6ρ.-7ασ.), προσέφεραν τα περισσότερα στους νικητές.

Ντάβιντ Γκάμπροβσεκ (16π.), Σον Έβανς (15π.), Ρομπέρτο Γκάλινατ (13π. αλλά με 0/7 τρίποντα), Σαΐντ Πρίτζετ (10π.) και Ιωάννης Αγραβάνης (13ρ.-4ασ.), πάλεψαν για την Καρδίτσα.

Ειδική μνεία θα πρέπει να γίνει στον Έβανς, ο οποίος σημείωσε έξι δίποντα κόντρα στην πρώην ομάδα του και έφτασε τα 400 στην Basket League.

Η Καρδίτσα πλήρωσε το τραγικό ποσοστό στα τρίποντα (3/22!), επιβεβαιώνοντας γιατί βρίσκεται στην τελευταία θέση του πρωταθλήματος στη σχετική κατηγορία.

Ακόμα και στα κλεψίματα, όμως, όπου βρισκόταν στην πρώτη πεντάδα της κατηγορίας με 7,8 μ.ό., ηττήθηκε κατά κράτος (3-7).

Το Λαύριο πήρε τη νίκη με τους “πενταδάτους” του, αν αναλογιστεί κανείς ότι μόλις 4 πόντους σημείωσαν οι προερχόμενοι από τον πάγκο, εν αντιθέσει με τους γηπεδούχους που έβαλαν 34.

Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι σε όλες τις κατηγορίες, με εξαίρεση το -κάκιστο- ποσοστό στις βολές (50%), χωρίς αυτό να σημαίνει ότι η Καρδίτσα έκανε τη διαφορά (μόλις 57%).

Ο Λάντζεβαϊν σημείωσε τους μισούς από τους πρώτους 12 πόντους του Λαυρίου, το οποίο πήρε άμεσα τα ηνία της αναμέτρησης, φτάνοντας ως το +11 στην πρώτη περίοδο.

Αντίθετα, στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι δεν βρήκαν πολλές λύσεις στην επίθεση, σημείωσαν μόλις 13 πόντους και οι γηπεδούχοι πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής.

Το Λαύριο κυριάρχησε στην τρίτη περίοδο και συγκεκριμένα στο διάστημα 07:45-04:30, όταν το 37-40 μετατράπηκε σε 39-55, ενώ οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελευταία παρτίδα με το σκορ στο 50-61.

Το τρίποντο του Γκάμπροβσεκ και το λέι-απ του Πρίτζετ έφεραν νωρίς-νωρίς την Καρδίτσα στο -6, προτού ο Γκάλινατ μειώσει στους 5 με γκολ-φάουλ.

Τότε πήρε τη σκυτάλη ο Γκρέι, ο οποίος με δύο σερί εύστοχα τρίποντα επανέφερε το Λαύριο σε απόσταση ασφαλείας. Ο Χάντερ μείωσε σε 60-69, αλλά όταν οι Κόουλ και Λάντζεβαϊν απέκτησαν επαφή με το αντίπαλο καλάθι, το σκορ έγινε 60-73. Η πλάστιγγα έγειρε υπέρ των φιλοξενούμενων.

Η διαφορά δεν ξανάγινε ποτέ μονοψήφια. Τουναντίον, έφτασε μέχρι το +17. Η ομάδα του Λιμνιάτη πήρε μία πέρα για πέρα δίκαιη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 15-24, 34-37, 50-61, 70-85