Αρμάνι Μιλάνο-Νταρουσάφακα
Ο Μάικ Τζέιμς

Η Αρμάνι Μιλάνο χρειάστηκε… έξι τρίποντα στην τελευταία περίοδο για να λυγίσει την αντίσταση της Ντατουσάφακα το βράδυ της Παρασκευής (08/02) στο Μεντιολάνουμ Φόρουμ και να παραμείνει στη ζώνη πρόκρισης με την τελική της νίκη me 90-78.

Η μαχητική Νταρουσάφακα έδειξε στους Ιταλούς ότι για μια ακόμα φορά θα παλέψει μέχρι τέλους για την πρώτη εκτός έδρας νίκη της στη διοργάνωση.

Μαχητική, παίζοντας και με γηγενείς παίκτες όπως τον Οζντεμίρογλου, έμεινε κοντά στο σκορ στην πρώτη περίοδο (19-17) και προσπέρασε στη β’ περίοδο με πρωταγωνιστή τον Έρικ. Με 2:36 για το ημίχρονο βρέθηκε στο υπέρ της 33-30.

Ο Μάικλ Έρικ

Ο Μάικ Τζέιμς με τον Μιντάουγκας Κουζμίνσκας το πήραν πάνω τους κι η Αρμάνι έτρεξε 10-0 σερί, πριν λήξει το ημίχρονο με 40-36.

Δείτε ΕΔΩ το τρομερό πόστερ-κάρφωμα του Μάικ Τζέιμς στον Έρικ στο πρώτο ημίχρονο.

Η ομάδα του Σιμόνε Πιανιτζιάνι έφτασε στο +9 με την έναρξη της τρίτης περιόδου, 47-38, αλλά η Νταρουσάφακα είχε ακόμα δυνάμεις.

Ο Τόνι Ντάγκλας πέτυχε τρία τρίποντα, κι η ομάδα του Σελτσούκ Ερνάκ προσπέρασε 54-56 με 2:37 και 57-61 πριν ολοκληρωθεί το δεκάλεπτο με 60-61 και τα “φίδια” να ζώνουν το Μιλάνο!

Ο Τόνι Ντάγκλας

Η Αρμάνι περίμενε την τελευταία περίοδο ώστε να βάλει στην εξίσωση του αγώνα το ταλέντο των Τζέιμς Νάναλι – Κέρτις Τζέρελς. Οι δύο Αμερικανοί πέτυχαν έξι τρίποντα (δύο ο Νάναλι, τέσσερα ο Τζέρελς!) και το 62-63 έγινε 78-65 σε λιγότερο από πέντε λεπτά και 86-73 με 1:43 για το τέλος.