Σε επιθετικό…ρεσιτάλ μετέτρεψε η Ρεάλ Μαδρίτης την αναμέτρηση της 8ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας κόντρα στην Άλμπα Βερολίνου, για να εξασφαλίσει την 5η νίκη της στη διοργάνωση με 90-72.

Έχοντας το πάνω χέρι από το πρώτο λεπτό στο WiZink Center, η Ρεάλ δεν άφησε κανένα περιθώριο αμφισβήτησης απέναντι στην Άλμπα, για να εξασφαλίσει τη νίκη και το 5-3 στον βαθμολογικό πίνακα της EuroLeague.

Αντίθετα, “έπεσαν” στο 3-5 οι Βερολινέζοι.

Ο Βενσάν Πουαριέ με 19 πόντους ήταν πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης, ενώ “μάζεψε” και 7 ριμπάουντ. 13π. είχε ο Σέρχι Ροντρίγκεθ και 10 ο Τζανάν Μούσα.

Ο Γκαμπριέλε Πρότσιντα ξεχώρισε για την Άλμπα με 13 πόντους.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Το βράδυ της επιστροφής του στη δράση μετά από 6 μήνες, ο Νάιτζελ Γουίλιαμς Γκος μαζί με τον Πετρ Κορνελί ήταν οι πιο επιδραστικοί παίκτες για τη Ρεάλ στην εκκίνηση, φτάνοντας τη διαφορά στο 22-8 μετά από 6 αγωνιστικά λεπτά στο WiZink Center.

Ο Γκαμπριέλε Πρότσιντα με 6 προσωπικούς του πόντους μείωσε, τον ακολούθησε ο Λο και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 26-20.

Η άμυνα των γηπεδούχων “έσφιξε” στο δεύτερο δεκάλεπτο και εκμεταλλευόμενοι την αστοχία των φιλοξενούμενων προηγήθηκαν με 53-37 στο ημίχρονο.

Στην επανάληψη, η Άλμπα βρισκόταν σταθερά πίσω στο σκορ με έναν… διψήφιο βραχνά. Οι Γερμανοί δεν μπορούσαν να περιορίσουν τον γρήγορο ρυθμό του παιχνιδιού με την επιθετική πολυφωνία των γηπεδούχων να διαμορφώνεται το 70-52.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Βερολίνου έπρεπε να κάνει υπερπροσπάθεια για να αποφύγει την 4η ήττα της στη διοργάνωης. Οι παίκτες του Τσους Ματέο δεν της έδωσαν αυτήν την ευκαιρία, μοιάζοντας ασταμάτητοι, για να πανηγυρίσουν την 5η νίκη τους με 90-72.

Τα δεκάλεπτα: 26-20, 53-37, 70-52, 90-72.