Η ΑΕΚ νίκησε για δεύτερη φορά την Τόφας  στα play-in του Basketball Champions League με 85-82 το βράδι της Τρίτης, στην Προύσα και προκρίθηκε στους “16” της διοργάνωσης!

Ήταν μια επική προσπάθεια, της ΑΕΚ των απουσιών και των εννέα παικτών με όσους αγωνίστηκαν, να δίνουν και την ψυχή τους, μαζί με το μυαλό τους, ώστε να ξεπεράσουν προβλήματα και αντίπαλο!

Η ΑΕΚ έπαιξε χωρίς τους τραυματίες Κάμερον ΜακΓκριφ, Ανδρέα Πετρόπουλο και τον Αντώνη Κόνιαρη που είχε ίωση, ενώ αγωνίστηκε από την αρχή ο Αϊζάια Μάιλς.

Είχε εννά διαθέσιμους παίκτες και είχε συμπληρώσει δεκάδα με τον Μαυροειδή!

Ο Ακίλ Μίτσελ είχε 21 πόντους, 14 ριμπάουντ, 6 ασίστ σε 33:51, ο Γιάνις Στρέλνιεκς 17 πόντους σε 31:28, ο Κένι Γουίλιαμς 16 πόντους σε 33:23 συμμετοχής και ο Αϊζάια Μάιλς 13 πόντους σε 32 λεπτά.

Ο Δημήτρης Φλιώνης πέτυχε 4 καθοριστικούς πόντους στα τελευταία 26 δεύτερα βάζοντας το δικό του λιθαράκι στη νίκη.

Πλέον στους “16”, η ΑΕΚ θα είναι σε όμιλο με τις Γαλατάσαραϊ, Μάλαγα και τη νικήτρια του ζευγαριού Λούντβιγκσμπουργκ-Λιμόζ από τα play-in.

Η καλή εκκίνηση με προβάδισμα 9-4 δεν είχε συνέχεια στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς όταν άρχισε το rotation η ελληνική ομάδα έπεσε σε “μαύρη τρύπα”. Έμεινε άποντη για 5:40 και με 3/13 σουτ συνολικά, επτά λάθη επέτρεψε στην Τόφας 14-0 σερί για το 18-9.

Πρώτα ο Γιάνις Στρέλνιεκς και μετά ο Κένι Γουίλιαμς, με οκτώ σερί πόντους, έδωσαν πνοή στην ομάδα τους, κυρίως με το μακρινό σουτ.

Μέσα σε 3:53 η ΑΕΚ έκανε 12-2 για να προσπεράσει 21-20. Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν, εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη κι έβγαλαν γρήγορες αντιδράσεις στην επίθεση για να προσπεράσουν 30-25.

Ήταν προφανές ότι η Τόφας είχε πιο πολλές λύσεις, η ΑΕΚ έπρεπε από πολύ νωρίς να κάνει διαχείριση κόπωσης και φάουλ και έτσι βρέθηκε έως το -8, 39-31 με 1:20 για το ημίχρονο.

Μίτσελ και Μάιλς ήταν το στήριγμά της, αφού την κράτησαν κοντά στο σκορ με τη λήξη του ημιχρόνου, (42-38)

Ο Ουγκουρλού, πέτυχε στη β’ περίοδο 10 πόντους για την τουρκική ομάδα.

Η άμυνα της ελληνικής ομάδας έκανε πολύ καλή δουλειά στην τρίτη περίοδο όπου πλέον, η ΑΕΚ πήρε τα ηνία του αγώνα.

Με μυαλωμένο παιχνίδι, κι αφού ελαχιστοποίησε και τα λάθη της, η ομάδα του Καντζούρη έκανε ένα από τα καλύτερα δεκάλεπτά της στη σεζόν.

Σταθερή στο σκορ, προσηλωμένη στον περιορισμό του αντιπάλου, έκανε 23-10 επιμέρους σκορ και προηγήθηκε 61-52.

Δείτε στο παρακάτω video πώς η ελληνική ομάδα κυριάρχησε στην τρίτη περίοδο:

Συνέχισε δε και στην τέταρτη περίοδο στο ίδιο μοτίβο, έβαλε πολύ δύσκολα στην Τόφας και προηγήθηκε μέχρι και με 14 πόντους διαφοράς, 69-55 με 7:05 για τη λήξη του αγώνα!

Δείτε πώς “έχτισε” από την άμυνά της με τον Φλιώνη και με τον “πύργο” Ακίλ Μίτσελ, έκανε το 67-55.

Ο αγώνας όμως δεν είχε τελειώσει. Οι Τούρκοι αίφνης βρήκαν λύσεις, κυρίως από μακριά, έκαναν 10-0 σερί για να μειώσουν από 62-74 σε 72-74, στα 2:20, με το 5ο φάουλ του Τιμ Φρέιζερ, σε μια σημαντική απώλεια για την ελληνική ομάδα, καθώς ο Αμερικανός ήταν άριστος στο δεύτερο μισό του αγώνα.

Ο Τάιλερ Ένις είχε βρει το χέρι του και ισοφάρισε 78-78 με 1:12 για το τέλος βάζοντας “φωτιά” στο γήπεδο που για 38 λεπτά ήταν “παγωμένο”!

Ο Στρέλνιεκς, έβαλε μεγάλο τρίποντο στα 50” για το 81-78 κι ο Φλιώνης “απάντησε” στο νέο καλάθι του Ένις, για το 83-80 της ΑΕΚ στα 26”.

Ο Γκρέι μείωσε 82/83 με 2/2 βολές κι ο Φλιώνης στα 22” έκανε το 82-85 με βολές. Ο Μπράιμο έχασε το τρίποντο και ο Μίτσελ πήρε το ριμπάουντ για να κερδίσει νέο φάουλ.

Αν κι έχασε και τις δύο, ο Μιλάκνις έκανε λάθος πάσα στα 7” δίνοντας άλλη μια ευκαιρία στην ελληνική ομάδα για να τελειώσει τον αγώνα. Η Τόφας δεν έκανε φάουλ κι η πρόκριση στους “16” του BCL

Τα δεκάλεπτα: 18-9, 42-38, 52-61, 82-85