Χίμκι

Τη δεύτερη νίκη της στη Euroleague πήρε νωρίς το βράδυ της Τετάρτης (21/11) η Χίμκι Μόσχας με 85-69 επί της Μπούντουτσνοστ στη Ρωσία.

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα αποσπάστηκε έτσι από το γκρουπ των τεσσάρων ομάδων που ήταν “κολλημένες” στο 1-6 έπειτα από τις επτά πρώτες αγωνιστικές.

Η Μπούντουτσνοστ έμεινε ανταγωνιστική στην πρώτη περίοδο παρακολουθώντας τη Χίμκι  Μόσχας (18-17) κυρίως λόγω των επιθετικών ριμπάουντ αλλά στη β’ περίοδο οι Ρώσοι αύξησαν την ταχύτητά τους.

Ο Σβεντ άρχισε να βάζει τρίποντα, ο Τζόρνταν Μίκι να σκοράρει από το ζωγραφιστό κι η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έφτασε στο +10, 34-24 έπειτα από 15 λεπτά αγώνα. Η Μπούντουτσνοστ παρασύρθηκε σε παιχνίδι τριπόντων και το πλήρωσε αφού βρήκε ελάχιστους εύκολους πόντους και έμεινε χαμηλά στο σκορ.

Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με διαφορά 15 πόντων, 45-30.

H Μπούντουτσνοστ δεν εγκατέλειψε την προσπάθεια, μολονότι βρέθηκε με το “καλημέρα” του β’ μέρους στο -18, 48-30, έπαιξε καλύτερα στη Γ’ περίοδο και με αιχμή τον Ερλ Κλαρκ που πέτυχε 9 από τους πόντους του σε αυτό το διάστημα νίκησε στο επιμέρους σκορ του δεκαλέπτου, 24-20.

Χίμκι
Ο Ερλ Κλαρκ με τον Αλεξέι Σβεντ

Μαζί με τα τρίποντα του Ντανίλο Νίκολιτς συν τις προσπάθειες του Άλεν Όμιτς έκλεισε στους 11 τη διαφορά (65-54) και με την έναρξη της Δ’ περιόδου κατέβηκε και σε μονοψήφιο νούμερο, 65-56.

Οι Ρώσοι αντέδρασαν ανεβάζοντας την πίεση στην άμυνα και στα επόμενα επτά λεπτά οι Μαυροβούνιοι έβαλαν 2/12 σουτ! Η Χίμκι ξέφυγε 78-60 με κορυφαίο τον Τζόρνταν Μίκι  σφραγίζοντας τη δεύτερη φετινή της νίκη στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 45-30, 65-54, 85-69

ΧΙΜΚΙ ΜΟΣΧΑΣ (Μπαρτζώκας): Σβεντ 22 (4/9 τριπ., 7 ασίστ), Μποστ 8 (2), Κρόκερ 3 (1), Βιάλτσεφ 7 (1), Ζάιτσεφ, Μάρκοβιτς 12 (2), Μόνια 3 (1), Γκιλ 5, Ζούμπκοφ 4, Τζένκινς, Τόμας 4, Μίκι 17 (7/11 διπ.)

ΜΠΟΥΝΤΟΥΤΣΝΟΣΤ (Ντζίκιτς): Τζάκσον 8 (2), Ιβάνοβιτς, Σέχοβιτς Σουάντ, 6 (2), Ερλ Κλαρκ 19 (1), Μπάροβιτς, Κ.Κλαρκ 8 (1), Σέχοβιτς Σεντ, Στάροβλαχ, Γκόρντιντς 6 (1), Όμιτς 10, Πόποβιτς 4, Νίκολιτς 8 (2).